Ämpärillisen kultaa New Yorkin keskustassa varastaneen miehen karkumatka on päättynyt, New Yorkin poliisilaitos kertoo Twitterissä. Julio Nivelo, 53, jäi kiinni Ecuadorissa.
Nivelo varasti syyskuun lopussa 39 kultaa sisältäneen ämpärin panssaroidun kuorma-auton lavalta, kun vartijoiden huomio oli muualla. Kullan arvo oli noin 1,5 miljoonaa euroa.
Varkaus tallentui valvontakameralle ja poliisi etsintäkuulutti miehen myös sosiaalisessa mediassa.
Yllä olevalta videolta voit nähdä, kuinka ämpärillinen kultaa lähtee varkaan matkaan.
Toistaiseksi ei ole kerrottu, mitä varastetulle kullalle on tapahtunut.
”UPDATE: Julio Nivelo was apprehended in Ecuador by @ICEgov and local authorities. @MinInteriorEc https://t.co/JnjPn9Ud7v— NYPD NEWS (@NYPDnews) 19. tammikuuta 2017
Jos twitti ei näy oikein, voit katsoa sen täältä.
Ammattivaras oli karkotettu useasti Yhdysvalloista
Poliisi kuvaili joulukuussa tuolloin vielä karkumatkalla ollutta Niveloa New York Daily Newsille ammattivarkaaksi
– Nyt kun tiedämme, kuka hän on, hän on hyvin järjestäytynyt, etsivä Martin Pastor NYPD:stä sanoi.
– Voisin sanoa, että hän on ammattimurtovaras, ammattimainen varas.
Pastorin mukaan Nivelo on neljästi karkotettu Ecuadoriin, mutta hänen on aina onnistunut palata takaisin Yhdysvaltoihin.
The New York Timesille Pastor sanoi, että Nivelo oli etsinyt kuorma-autoa, josta varastaa eikä vain sattunut vahingossa paikalle.
– Hän tarkkaili kulkuneuvoa kävellen edestakaisin, Pastor sanoi joulukuussa.
Kuorma-auton vartijat saivat potkut tapauksen jälkeen.