Venäjä reagoi siihen heti. Venäjän varaulkoministeri Grigori Karasin varoitti Ukrainaa vakavista seurauksista, joita sopimus voi aiheuttaa, kertoo venäläinen uutistoimisto Interfax.
Hän ei tarkentanut, mitä seuraamukset voisivat olla. Uhkana ovat esimerkiksi rajoitukset maiden välisessä kaupassa.
Ukrainan presidentti Petro Poroshenko puolestaan kehui allekirjoitusta historialliseksi hetkeksi ja toivoi sopimuksesta uutta alkua kriisistä kärsivälle maalleen.
Nyt solmittu sopimus on käytännössä sama, jonka kaataminen viime syksynä johti Ukrainassa laajoihin mielenosoituksiin silloisen presidentin Viktor Janukovitshin hallintoa vastaan. Janukovitsh torjui sopimuksen EU:n kanssa nimenomaan Venäjän painostuksesta.
Mielenosoitukset Janukovitshia vastaan käynnistivät vallankumouksen, joka puolestaan johti Itä-Ukrainan venäläisseparatistien omiin itsenäisyysjulistuksiin ja taisteluihin alueiden hallinnasta.
Ukrainan ja EU:n sopimus on takaisku Venäjälle, joka on pyrkinyt pitämään Ukrainan otteessaan ja estämään sen lähentymisen länteen. Venäjä on halunnut Ukrainan osaksi omaa talousliittoaan.
EU:n ja Ukrainan sopimuksen sanotaan lisäävän Ukrainan vientiä EU-maihin ja auttavan näin maan kurjistuvaa taloutta.