Norjalaisella Bastöyn saarella vangit saavat vaeltaa vapaina metsissä, pelloilla ja rannoilla. Saaren vangit eivät ole pehmoimmasta päästä. Useimmat heistä istuvat pitkiä tuomioita henkirikoksista ja seksuaalirikoksista. Aseistettuja vartijoita ei Bastöyllä kuitenkaan näy.
2,6 neliökilometrin saari sijaitsee 75 kilometrin päässä Norjan pääkaupungista Oslosta. Tuomiotaan istuvien vankien lisäksi saarella on 69 vankilan työntekijää, joista vain viisi viipyy siellä yön yli.
Vankien saarella uskotaan vapauden ja työnteon parantavaan voimaan. Vangit eivät asu selleissä vaan hirsimökeissä ja työskentelevät päivisin saarella olevalla maatilalla. Vapaa-ajallaan vangit voivat harrastaa esimerkiksi ratsastusta, kalastella, pelata tennistä tai vaikka hiihtää.
Ilmeisesti minimaalisiin turvatoimiin ja vapauteen uskovan vankilasaaren periaatteet kantavat hedelmää. Saarella tuomionsa istuneiden vankien rikoksen uusimisprosentti on 16:ta. Se on BBC:n mukaan Euroopan, ellei jopa koko maailman alhaisimpia.
Vaikka murhaajat ja seksuaalirikolliset vaeltelevat saarella vapaasti, on BBC:n mukaan hyvin epätodennäköistä, että Norjan kaikkien aikojen eniten tuhoa aikaan saanut rikollinen, Anders Behring Breivik ikinä pääsee vankien saarelle tuomiotaan suorittamaan.
Vapaus auttaa takaisin kaidalle polulle
Bastöyn saarta pidetään Norjassa maan oikeusjärjestelmän kruununjalokivenä. Kun vangit tekevät työtä ja vastaavat omista tekemisistään, he eivät laitostu ja vieroitu yhteiskunnasta enää enempää, Norjassa uskotaan.
-Uskomme, että vankien kuntouttaminen on aloitettava heti ensimmäisenä (vankeus)päivänä. Kaikki tietävät, että vapautuessaan vangistakin tulee jonkun naapuri, kertoo Norjan oikeusministeri Kristin Bergersen BBC:lle.
-On kaikkien yhteinen etu ja turvallisuusnäkökulma, että vangin kuntoutus alkaa valvotuissa olosuhteissa, jotta hän voi aloittaa sopeutumisen normaaliin, vankilan ulkopuoliseen elämään.