Uinti

Iso-Britannia vahva uinnin EM-kisoissa – suomalaisilla huono päivä

Julkaistu:

uinnin em
Suomalaisilla oli vaisu päivä EM-uinneissa.
Kotijoukkue Britannia haali viisi mitalia uinnin EM-kilpailujen viidennen päivän finaalirupeamasta tiistaina. Mestareiksi asti ponnistivat Duncan Scott 200 metrin vapaauinnissa ja naisten joukkue pitkässä vapaauintiviestissä.

Hopeaa ottivat Benjamin Proud 50 metrin perhosesta ja Georgia Davies 100 metrin selkäuinnista, pronssille ylsi Molly Renshaw 200 rintauinnissa.

Suomalaisittain päivä oli vaisu. Kolmikko William Wihanto, Ari-Pekka Liukkonen ja Teemu Vuorela jäi 50 metrin rintauinnin alkueriin.

Parasta vauhtia pitänyt Wihanto oli erien 30:s.
Mainos (Teksti jatkuu alla)
Mainos päättyy

– Tyytyväisyysprosentti on maksimissaan 25, takana on vaikea kausi koulun ja tiimin vaihdon lomassa, hän kertoi.

Vilma Ruotsalainen päätyi 27:nneksi 200 metrin sekauinnin alkuerissä.

Uintituloksia, EM-kilpailut

Naiset:

1500 m vu: 1) Simona Quadarella Italia 15.51,61, 2) Sarah Köhler Saksa 15.57,85, 3) Ajna Kesely Unkari 16.03,22, 4) Tjasa Oder Slovenia 16.10,46, 5) Julia Hassler Liechtenstein 16.14,15, 6) Jimena Perez Blanco Espanja 16.16,41, 7) Tamila Hryhorivna Holub Portugali 16.26,82, 8) Celine Rieder Saksa 16.26,83.

100 m su: 1) Anastasiia Fesikova Venäjä 59,19, 2) Georgia Davies Britannia 59,36, 3) Carlotta Zofkova Italia 59,61, 4) Katinka Hosszu Unkari 59,64, 5) Margherita Panziera Italia 59,71, 6) Mie Nielsen Tanska 59,93, 7) Katalin Burian Unkari 1.00,05, 8) Kira Marije Toussaint Hollanti 1.00,14.

200 m ru: 1) Julia Jefimova Venäjä 2.21,31, 2) Jessica Vall Montero Espanja 2.23,02, 3) Molly Renshaw Britannia 2.23,43, 4) Marina Garcia Urzainqui Espanja 2.23,63, 5) Rikke Möller Pedersen Tanska 2.24,73, 6) Fanny Lecluyse Belgia 2.26,01, 7) Jessica Steiger Saksa 2.27,66. –Chloe Tutton Britannia hylättiin.

4x200 m vuv: 1) Britannia 7.51,65 (Eleanor Faulkner, Kathryn Greenslade, Holly Hibbott, Freya Anderson), 2) Venäjä 7.52,87 (Valeria Salamatina, Anna Jegorova, Arina Openysheva, Anastasia Guzenkova), 3) Saksa 7.53,76 (Reva Foos, Isabel Marie Gose, Sarah Köhler, Annika Bruhn), 4) Ranska 7.53,86, 5) Espanja 8.02,04, 6) Hollanti 8.02,94, 7) Tanska 8.04,43, 8) Puola 8.04,51.

Miehet:

200 m vu: 1) Duncan Scott Britannia 1.45,34, 2) Danas Rapsys Liettua 1.46,07, 3) Mihail Dovgaljuk Venäjä 1.46,15, 4) James Guy Britannia 1.46,20, 5) Filippo Megli Italia 1.46,60, 6) Mihail Vekovishtshev Venäjä 1.46,79, 7) Velimir Stjepanovic Serbia 1.47,00, 8) Jacob Heidtmann Saksa 1.47,26.

50 m pu: 1) Andriy Govorov Ukraina 22,48, 2) Benjamin Proud Britannia 22,78, 3) Oleg Kostin Venäjä 22,97, 4) Kristian Gkolomeev Kreikka 23,19, 5) Konrad Czerniak Puola 23,34, 6) Nyls Jan Korstanje Hollanti 23,38, 7) Damian Wierling Saksa 23,46, 8) Andrea Vergani Italia 23,49.

Alkuerien suomalaistuloksia:

Miehet:

50 m ru: 1) Adam Peaty Britannia 26,50, ...30) William Wihanto Suomi 28,30, ...40) Ari-Pekka Liukkonen Suomi 28,71, ...43) Teemu Vuorela Suomi 28,93. –suomalaiset karsiutuivat.

Naiset:

200 m sku: 1) Katinka Hosszu Unkari 2.11,09, ...27) Vilma Ruotsalainen Suomi 2.19,94. –Ruotsalainen karsiutui.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt