Lauantai-illan Putous-viihdeohjelmassa kilpailijat joutuivat Tulikokeessa imitoimaan Ulkopoliittisen instituutin johtajaa Mika Aaltolaa. Juontaja Niina Lahtinen kertoi alkuun, ettei Aaltolaa ole imitoitu ohjelmassa koskaan aiemmin.
Kilpailijoille näytettiin ensin video Aaltolan haastattelusta, jossa hän kuvaili onnellisuutta.
– Meidän onni on varmaan vähän toisenlaista kuin brasilialainen onni tai italialainen onni. Se on siis sellaista rauhallista tyyntä perussäveltä. Sitä, että saa olla sellainen kuin on, Aaltola kuvaili Kesäterassi-ohjelman haastattelussa.
Tehtävän suorituksen jälkeen itse Aaltola asteli lavalle arviomaan kilpailijoiden esityksiä. Aaltolan mielestä imitaatiot näyttivät hyviltä, ja hän totesi, että erityisesti lohduttomuus kiinnitti huomion.
– Täytyy sanoa, että muutama ”mmm” jäi sieltä erityisesti mieleen, mutta lohduttomuus, se toimi. Suomalainen onnihan on lohdutonta onnea. Se on viinilasin ääressä, kun saa valittaa siitä, miten ikävästi asiat työpaikalla asiat ovat, hän lausui.
Lavalla Aaltola totesi myös, että hänellä on Geo-poikavauvansa puklua housuillaan.
– Huomasin myös taksissa, että meiän terrierit oli repinyt mun sukan rikki, kun tänne tulin. Onko tämä nyt presidentillistä teidän mielestä? hän muotoili.
Aaltola valitsi imitaatiokisan voittajaksi Linda Wiklundin.
Aaltolan mielestä Linda Wiklund esitti häntä parhaiten.
Myöhemmin Aaltola kommentoi jaksoa myös Twitter-tilillään.
– Hmm.. Ööö.. Ripaus itseironiaa on aina paikallaan jopa vakavana aikana ja irtiottona omista rutiineista, hän kirjoitti.
Jakso on kerännyt palautetta Twitterissä.
– Paras Putous -vieras tähänastisista! eräs kommentoi Twitterissä.
– Hemmetti! Mahtava juttu toi oli. Kun heittäytyy, niin hyvää tulee. Hyvä Mika!
Putous MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla lauantaisin klo 19.30 alkaen. Ohjelma on katsottavissa myös C Moressa.