Gary Oldmanin elokuva rohmusi ylivoimaisesti eniten Oscar-ehdokkuuksia – tässä lista kaikista ehdokkaista - TV & elokuvat - Ilta-Sanomat

Gary Oldmanin elokuva rohmusi ylivoimaisesti eniten Oscar-ehdokkuuksia – tässä lista kaikista ehdokkaista

Yhdysvaltain elokuva-akatemia julkisti maanantaina elokuvat ja tekijät, jotka tavoittelevat tänä keväänä Oscar-palkintoa.

Oscar-palkintoehdokkaat julkaistiin.

15.3. 14:31 | Päivitetty 15.3. 15:22

Elokuva-alan kuuluisimman palkinnon, Oscareiden, ehdokkaat paljastettiin maanantaina iltapäivällä Suomen aikaa.

Ylivoimaisesti eniten ehdokkuuksia, 10 kappaletta, nappasi Netflixin tuottama Mank, joka kertoo klassikkoelokuva Citizen Kanen käsikirjoittajasta Herman J. Mankiewiczista.

Kuusi Oscar-ehdokkuutta saaneita elokuvia oli kuusi kappaletta: The Father, Judas and the Black Messiah, Minari, Nomadland, Sound of Metal ja The Trial of the Chicago 7.

Viiteen ehdokkuuteen ylsivät Ma Rainey’s Black Bottom ja Lupaava nuori nainen.

Järjestyksessään 93. Oscar-gaalaa juhlitaan tänä vuonna poikkeuksellisen myöhään, vasta 25. huhtikuuta vuonna 2021. Paikkana on tuttuun tapaan Los Angelesissa sijaitseva Dolby-teatteri.

Tavallisesti palkintogaala on järjestetty helmikuun lopussa. Gaala siirtyi huhtikuun loppuun koronaviruspandemian vuoksi.

Katso kaikki uudet Oscar-ehdokkaat alta.

Paras elokuva

  • The Father

  • Judas and the Black Messiah

  • Mank

  • Minari

  • Nomadland

  • Lupaava nuori nainen (Promising Young Woman)

  • Sound of Metal

  • The Trial of the Chicago 7

Gary Oldman elämäkertadraamassa Mank.

Paras ohjaaja

Nomadland sai yhteensä 6 Oscar-ehdokkuutta. Yhden niistä sai näyttelijä Frances McDormand.

Paras miespääosa

Riz Ahmed elokuvassa Sound of Metal.

Paras naispääosa

Carey Mulligan elokuvassa Lupaava nuori nainen.

Paras miessivuosa

Darrel Britt-Gibson, Daniel Kaluuya ja Lakeith Stanfield elokuvassa Judas and the Black Messiah.

Paras naissivuosa

Amanda Seyfried elokuvassa Mank.

Paras sovitettu käsikirjoitus

  • Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern & Nina Pedrad (elokuvasta Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan)

  • Christopher Hampton ja Florian Zeller (elokuvasta The Father)

  • Chloé Zhao (elokuvasta Nomadland)

  • Kemp Powers (elokuvasta One Night in Miami)

  • Ramin Bahrani (elokuvasta Valkoinen tiikeri)

Paras alkuperäiskäsikirjoitus

  • Will Berson & Shaka King ja Kenny Lucas & Keith Lucas (elokuvasta Judas and the Black Messiah)

  • Lee Isaac Chung (elokuvasta Minari)

  • Emerald Fennell (elokuvasta Lupaava nuori nainen)

  • Darius Marder & Abraham Marder sekä Derek Cianfrance (elokuvasta Sound of Metal)

  • Aaron Sorkin (elokuvasta The Trial of the Chicago 7)

Paras kansainvälinen elokuva

  • Yhdet vielä (Tanska)

  • Better Days (Hong Kong)

  • Collective (Romania)

  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia)

  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia ja Herzegovina)

Paras animaatioelokuva

  • Eteenpäin (Onward)

  • Over the Moon

  • Late Lammas -elokuva: Farmageddon (A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon)

  • Soul

  • Wolfwalkers

Paras kuvaus

  • Sean Bobbitt (elokuvasta Judas and the Black Messiah)

  • Erik Messerschmidt (elokuvasta Mank)

  • Dariusz Wolski (elokuvasta News of the World)

  • Joshua James Richards (elokuvasta Nomadland)

  • Phedon Papamichael (elokuvasta The Trial of the Chicago 7)

Paras leikkaus

  • Yorgos Lamprinos (elokuvasta The Father)

  • Chloé Zhao (elokuvasta Nomadland)

  • Frédéric Thoraval (elokuvasta Lupaava nuori nainen)

  • Mikkel E. G. Nielsen (elokuvasta Sound of Metal)

  • Alan Baumgarten (elokuvasta The Trial of the Chicago 7)

Paras puvustus

  • Alexandra Byrne (elokuvasta Emma)

  • Ann Roth (elokuvasta Ma Rainey’s Black Bottom)

  • Trish Summerville (elokuvasta Mank)

  • Bina Daigeler (elokuvasta Mulan)

  • Massimo Cantini Parrini (elokuvasta Pinocchio)

Paras musiikki (taustamusiikki)

  • Terence Blanchard (elokuvasta Da 5 Bloods)

  • Trent Reznor ja Atticus Ross (elokuvasta Mank)

  • Emile Mosseri (elokuvasta Minari)

  • James Newton Howard (elokuvasta News of the World)

  • Trent Reznor, Atticus Ross ja Jon Batiste (elokuvasta Soul)

Paras alkuperäiskappale

  • Fight for You (elokuvasta Judah and the Black Messiah)

  • Hear My Voice (elokuvasta The Trial of the Chicago 7)

  • Husavik (elokuvasta Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga)

  • Io Sí (elokuvasta Elämä edessäpäin)

  • Speak Now (elokuvasta One Night in Miami)

Paras maskeeraus ja hiusmuotoilu

  • Marese Langan, Laura Allen ja Claudia Stolze (elokuvasta Emma)

  • Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle ja Patricia Dehaney (elokuvasta Hillbilly Elegy)

  • Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal ja Jamika Wilson (elokuvasta Ma Rainey’s Black Bottom)

  • Gigi Williams, Kimberley Spiteri ja Colleen LaBaff (elokuvasta Mank)

  • Mark Coulier, Dalia Colli ja Francesco Pegoretti (elokuvasta Pinocchio)

Paras lavastus

  • Peter Francis ja Cathy Featherstone (elokuvasta The Father)

  • Mark Ricker sekä Karen O’Hara ja Diana Stoughton (elokuvasta Ma Rainey’s Black Bottom)

  • Donald Graham Burt ja Jan Pascale (elokuvasta Mank)

  • David Crank ja Elizabeth Keenan (elokuvasta News of the World)

  • Nathan Crowley ja Kathy Lucas (elokuvasta Tenet)

Paras äänityö

  • Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders ja David Wyman (elokuvasta Greyhound)

  • Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance ja Drew Kunin (elokuvasta Mank)

  • Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller ja John Pritchett (elokuvasta News of the World)

  • Ren Klyce, Coya Elliott ja David Parker (elokuvasta Soul)

  • Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés ja Phillip Bladh (elokuvasta Sound of Metal)

Parhaat erikoistehosteet

  • Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt ja Brian Cox (elokuvasta Love and Monsters)

  • Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon ja David Watkins (elokuvasta The Midnight Sky)

  • Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury ja Steve Ingram (elokuvasta Mulan)

  • Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones ja Santiago Colomo Martinez (elokuvasta Ainutlaatuinen Ivan)

  • Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley ja Scott Fisher (elokuvasta Tenet)

Paras lyhyt animaatioelokuva

  • Burrow

  • Genius Loci

  • If Anything Happens I Love You

  • Opera

  • Yes-People

Paras lyhytelokuva

  • Feeling Through

  • The Letter Room

  • The Present

  • Two Distant Strangers

  • White Eye

Paras dokumenttielokuva

  • Collective

  • Rämpyläleiri: Vammaisten vallankumous (Crip Camp)

  • Salainen agentti vanhainkodissa (El agente topo)

  • Mustekala opettajana (My Octopus Teacher)

  • Time

Paras lyhyt dokumenttielokuva

  • Colette

  • A Concerto Is a Conversation

  • Do Not Split

  • Hunger Ward

  • Laulu Latashalle (A Love Song for Latasha)

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?