Tässä ovat Jussi-ehdokkaat – Tove-elokuva kahmi jopa 10 ehdokkuutta - TV & elokuvat - Ilta-Sanomat

Tässä ovat Jussi-ehdokkaat – Tove-elokuva kahmi jopa 10 ehdokkuutta

Jussi-palkinnot jaetaan vuoden 2020 parhaille kotimaisille elokuville ja niiden tekijöille.

Tove-elokuvassa pääosaa esittävä Alma Pöysti on ehdolla parhaan naispääosan kategoriassa.

11.2. 11:25

Elokuva-alan Jussi-ehdokkaat julkistettiin torstaina. Jussi-palkinnot jaetaan vuoden 2020 parhaille kotimaisille elokuville ja niiden tekijöille.

Eniten ehdokkuuksia kahmi Tove Janssonin elämästä kertova Tove-elokuva, joka on ehdolla peräti kymmenessä eri kategoriassa.

Tässä ovat Jussi-ehdokkaat:

Paras elokuva

Eden – tuottaja Miia Haavisto, Tekele

Ensilumi – tuottajat Jussi Rantamäki, Emilia Haukka, Aamu Film Company

Seurapeli – tuottajat Venla Hellstedt, Elli Toivoniemi, Tuffi Films

Teräsleidit – tuottajat Aleksi Bardy, Dome Karukoski, Sirkka Rautiainen, Helsinki-filmi

Tove – tuottajat Aleksi Bardy, Andrea Reuter, Helsinki-filmi

Ohjaus

Zaida Bergroth - Tove

Hamy Ramezan – Ensilumi

Jenni Toivoniemi - Seurapeli

Naispääosa

Laura Birn – Viimeiset

Emmi Parviainen – Seurapeli

Alma Pöysti – Tove

Miespääosa

Shahab Hosseini – Ensilumi

Peik Stenberg – Elämää kuoleman jälkeen

Jussi Vatanen – Metsäjätti

Naissivuosa

Iida-Maria Heinonen – Seurapeli

Satu Tuuli Karhu – Eden

Saara Pakkasvirta – Teräsleidit

Miessivuosa

Tommi Korpela – Viimeiset

Samuli Niittymäki – Seurapeli

Shanti Rooney – Tove

Käsikirjoitus

Eeva Putro - Tove

Hamy Ramezan, Antti Rautava – Ensilumi

Jenni Toivoniemi - Seurapeli

Kuvaus

Jarmo Kiuru – Syksyn jälkeen saapuu kevät

Arsen Sarkisiants – Ensilumi

Linda Wassberg - Tove

Musiikki

Matti Bye - Tove

Salla Luhtala – Orkesterin edessä

Sanna Salmenkallio – Aalto

Äänisuunnittelu

Svante Colérus – Ensilumi

Arttu Hokkanen – Lost Boys

Kirka Sainio - Helene

Leikkaus

Samu Heikkilä – Seurapeli

Hanna Kuirinlahti – Eden

Jussi Rautaniemi - Aalto

Lavastussuunnittelu

Catharina Nyqvist Ehrnrooth - Tove

Markus Packalén – Elämää kuoleman jälkeen

Jaagup Roomet - Helene

Pukusuunnittelu

Jouni Mervas - Seurapeli

Mare Raidma – Näkemiin Neuvostoliitto

Eugen Tamberg – Tove

Maskeeraussuunnittelu

Gristina Pahmann – Näkemiin Neuvostoliitto

Riikka Virtanen – Tove

Riikka Virtanen - Teräsleidit

Dokumenttielokuva

Aalto – ohjaus Virpi Suutari, tuottajat Timo Vierimaa, Virpi Suutari, Martti Suosalo

Lost Boys – ohjaus Joonas Neuvonen, Sadri Cetinkaya, tuottaja Miia Haavisto

Neiti Aika – ohjaus Elina Talvensaari, tuottaja Emilia Haukka, Jussi Rantamäki

Lyhytelokuva

Explosionen av en badring – ohjaus Tommi Seitajoki

Poke – ohjaus Aleksi Salmenperä

The Fantastic – ohjaus Maija Blåfield

Jussi-ehdokkaat valitsee vuosittain vaihtuva, ammattilaisista koostuva asiantuntijaraati yhdessä Filmiauran hallituksen kanssa.

Jussi-patsaat jakaa elokuva-alan ammattilaisten yhdistys Filmiaura ry ja lopulliset voittajat valitsee Filmiaura ry:n jäsenistö suljetulla lippuäänestyksellä. Jussi-gaala järjestetään syyskaudella 2021 jolloin jaetaan Jussi-palkinnot vuoden 2020 parhaille kotimaisille elokuville ja niiden tekijöille. Jussi-palkintojen jako esitetään MTV3-kanavalla.

Ensimmäiset Jussit jaettiin 16.11.1944. Vuonna 1944 perustettu Jussi-palkinto on tiettävästi Euroopan vanhin elokuvapalkinto.

Ehdokkaat julkistettiin MTV:n välittämässä tiedotustilaisuudessa.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?