Kirvelevää rakkaudessa on tietenkin sen loppuminen. Lopusta alkaa myös Tomin (Joseph Gordon-Levitt) ja Summerin (Zooey Deschanel) tarina. Tom on opiskellut arkkitehtuuria, mutta kirjoittaa onnittelukorttien tekstejä elääkseen.
Kun samaan firmaan pestataan huoleton Summer, Tomin sydän antautuu ja hän alkaa uskoa kirjoittamiinsa tusinaimelyyksiin. Tämä kaikki selviää kuitenkin vasta takaumista eron jälkeisessä tuskassa piehtaroivan Tomin kertomina.
Universaali teema, sydänsuruja leikkaava huumori ja leikilliset lainat eri elokuvagenreistä uponnevat keneen tahansa katsojaan. Kun pakettia täydentävät vielä raikkaat näyttelijät sekä pienistä pop-helmistä kudottu soundtrack, on komediasta suorastaan vaikea olla pitämättä.
Elokuvan hienoin jippo piilee kuitenkin siinä, että se vakuuttaa sekä kyynikot että romantikot.
Loppuratkaisun jälkeen ensimmäiset voivat voivotella sitä, kuinka rakkaus on hormonien katalysoimaa itsepetosta, samalla kun jälkimmäiset ihastelevat ihmisen kykyä avata sydämensä aina uudelleen.
Elokuvan hienoin jippo piilee kuitenkin siinä, että se vakuuttaa sekä kyynikot että romantikot.