Uuden direktiivin hyväksymisen myötä esimerkiksi sukupuolen perusteella myönnettävät alennukset katsotaan sukupuoliseksi syrjinnäksi, kertoo Nelosen uutiset.
Lakia rikottaessa voi joutua pulittamaan vähintään 3 000 euron korvauksen syrjinnän kohteeksi joutuneelle.
Tavaroita ja palveluja saa kuitenkin perustelluista syistä tarjota edelleen vain toisen sukupuolen edustajille. Myös hyvitystä voidaan kohtuullistaa.
Lainmuutoksen myötä ainakin naisille myönnettävät risteily- ja ravintola-alennukset loppuvat. Myöskään parturi- ja kampaamopalveluissa hinnoittelu ei saa perustua sukupuoleen.
Äitienpäivä- tai isänpäivätarjoukset suvaitaan, jos kyseessä on vain harvoin annettava ja rahallisesti pieni huomionosoitus.
Eduskunta haukkui lain viime viikolla naurettavaksi, mutta hyväksyi sen EU:n vaatimana uudistuksena yksimielisesti. Laki tulee voimaan vuodenvaihteessa jo vuoden aikataulustaan myöhässä.