Teleoperaattori DNA on sopinut Moi-matkapuhelinliittymistä tunnetun European Mobile Operator ostamisesta. Yhtiön omistama tytäryhtiö Moi Mobiili tarjoaa matkaviestipalveluja kuluttaja- ja yritysasiakkaille.
Osapuolet ovat sopineet, että kauppahintaa ei julkisteta, DNA kertoo tiedotteessaan. Kauppa astuu voimaan välittömästi. Moi Mobiili jatkaa liittymien tarjoamista omalla brändillään erillään DNA:sta.
– DNA on kasvanut viime vuosina orgaanisesti ja ostamalla toimintaamme täydentäviä yhtiöitä. Siten Moin ostaminen on luonteva jatko kasvustrategiamme toteuttamiselle, sanoo DNA:n toimitusjohtaja Jukka Leinonen tiedotteessa.
Moi on toiminut vuodesta 2016 lähtien palveluoperaattorina DNA:n matkaviestinverkossa. Sen palveluksessa on noin 10 henkilöä.
DNA arvioi, että kaupalla ole merkittävää vaikutusta yhtiön tämän vuoden liikevaihtoon tai käyttökatteeseen.