EU iski Kiinan ja Venäjän teräsyhtiöille tuontitullin

Teräsyhtiöt ovat saaneet tänään tukea Euroopan pörsseissä komission päätöksestä periä tulleja kiinalaisilta ja venäläisiltä tuottajilta.

EU-komission tänään julkaiseman päätöksen mukaan kiinalaiset ja venäläiset teräsyhtiöt ovat syyllistyneet polkumyyntiin, mikä on tehnyt kilpailusta epäreilua. Komission mukaan myytyjen tuotteiden yhteenlaskettu alihinta on 4,5 miljardia euroa.

Polkumyynnin rajoittamiseen tähtäävät tuontitullit astuvat voimaan sunnuntaina. Ne ovat alkuun käytössä puolen vuoden ajan, mutta tullimaksujen kestoa voidaan pidentää aina viiteen vuoteen asti. Korkeimmillaan tuontitullit ovat 26,2 prosenttia, alimmillaan 13,8 prosenttia.

Tuontitullit ovat alustava seuraus komission toukokuussa 2015 aloittamasta tutkimuksesta, joka alkoi Euroopan terästeollisuuden valitettua kiinalaisten ja venäläisten harjoittamasta polkumyynnistä eli dumppauksesta.

Venäläiset teräsyhtiöt kritisoivat tänään päätöstä. Novolipetsk Steel ja Magnitogorsk Iron & Steel Works sanoivat myyvänsä kylmävalssattua terästä EU:ssa markkinahintaan. Severstal katsoi päätöksen olevan Maailman kauppajärjestön WTO:n sääntöjen vastaisia.

Helsingin pörssissä Outokumpu oli noussut tänään 8,6 prosenttia hieman ennen kello 12:ta ja loppuvuoden tuloksensa julkistanut SSAB yli 11 prosenttia.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?