Sijoituspalveluyhtiö United Bankers (UB) järjestää listautumisannin ja hakee A-osakkeidensa listaamista Helsingin First North -markkinapaikalle, yhtiö kertoo tiedotteessaan. Mikäli anti merkitään kokonaisuudessaan, UB arvioi keräävänsä 9,4 miljoonan euron nettovarat käytettäväksi toimintansa laajentamiseen ja kehittämiseen.
UB tarjoaa merkittäväksi enintään 300 000 uutta A-osaketta, mikä vastaa 19,9:ää prosenttia sen osakkeista ja äänistä.
Listautumisanti koostuu alustavasti enintään 285 000 osakkeen yleisöannista ja 15 000 osakkeen henkilöstöannista. Osakekohtainen merkintähinta yleisöannissa on 33,00 euroa ja henkilöstöannissa 29,70 euroa.
Yleisöannin merkintäaika alkaa 3. marraskuuta ja päättyy arviolta 14. marraskuuta. Kaupankäynnin osakkeilla arvioidaan alkavan 24. marraskuuta.
UB kertoi viime viikolla harkitsevansa listautumista. Tänä vuonna First North Finlandille on listautunut muun muassa lääkeyhtiö Herantis Pharma. Myös uusia listautumisia on tulossa, esimerkiksi aivoterapiayhtiö Nexstim harkitsee listautumista kuluvan vuosineljänneksen aikana.