Yli 150 venäläistä rekkaa ylitti tänään uutistoimisto Bloombergin mukaan Ukrainan rajan ja matkasi kohti Luhanskin kaupunkia. Ukrainan, EU, Yhdysvallat ja NATO ovat tuominneet Venäjän päätöksen avustusrekkasaattueen lähettämistä ilman Ukrainan lupaa.
Naton pääsihteeri Anders Fogh Rasmussen syytti lausunnossaan Venäjää kriisin eskaloimisesta.
– Tämä voi vain syventää kriisiä alueella, jonka Venäjä on itse luonut ja jonka lietsomista se on jatkanut, Rasmussen sanoi.
Ukraina puolestaan kuvaili rekkojen lähettämistä maaperälleen ”suoraksi invaasioksi”.
Ukrainan tapahtumat ja pelko kriisin syvenemisestä näkyi myös pörsseissä. Euroopassa laaja Stoxx Europe 600 -indeksi päätyi 0,2 prosentin laskuun käyden rekkauutisen jälkeen jopa 0,7 prosentin laskussa.
Frankfurtissa DAX-indeksi laski 0,7 prosenttia ja Pariisin CAC 40 -indeksi 0,9 prosenttia. Englannissa FTSE 100 -indeksi laski alle 0,1 prosenttia. Helsingissä OMXH-indeksi päätyi 0,6 prosenttia miinukselle.
Myös Yhdysvalloissa pörssikurssit olivat illalla lievässä laskussa.