Varman nykyinen toimitusjohtaja Matti Vuoria jatkaa sopimuksensa mukaisesti tehtävässään kuluvan vuoden loppuun asti ja jää eläkkeelle täyttäessään 63 vuotta maaliskuussa 2014.
Murto on toiminut Varman varatoimitusjohtajana ja toimitusjohtajan sijaisena vastannut johtoryhmän jäsenenä sijoitustoiminnosta. Hän on työskennellyt Varman palveluksessa vuodesta 2006. Tätä ennen Murto toimi Opstockin toimitusjohtajana ja johtajana.
– Risto Murrolla on laaja-alainen kokemus ja vahva osaaminen kansainvälisissä talouden asioissa sekä eläkeyhtiön varallisuuden hoidon johtamisessa. Eläkejärjestelmän kannalta sijoitustoiminnan onnistuminen on tulevaisuudessakin keskeistä, Varman hallituksen puheenjohtaja Sakari Tamminen sanoi tiedotteessa.
Murron mukaan Varma keskittyy jatkossa arjen työssä tehokkuuteen, asiakaspalveluun ja tuottavaan sijoitustoimintaan.
Varman tiedotteen mukaan toimitusjohtajan kiinteä kuukausipalkka on 43 000 euroa ja hän kuuluu lyhyen ja pitkän tähtäimen kannustinjärjestelmien piiriin. Näistä maksettava enimmäispalkkio ei voi ylittää 12 kuukauden palkkaa.
Toimitusjohtajan eläkeikä on 63 vuotta ja lisäeläkevakuutuksen mukainen eläke-etuus on 60 prosenttia lisäeläkkeen eläkepalkasta.