Ylen uutisten tietojen mukaan yhtiön entistä toimitusjohtajaa Jari Sarjoa epäillään työsuojelu- ja työaikarikoksesta. Sarjo kiistää syytökset.
– On päivänselvää, että kiistän rikosepälyt. Niissä ei ole minun mielestäni mitään perää, Sarjo sanoo Ylelle.
Poliisin mukaan näyttää siltä, että yhtiössä ei ole lainkaan valvottu ylitöiden tekemistä. Yksi työntekijä on tehnyt vuodessa jopa tuhat tuntia ylitöitä. Ylitöitä on tehty pääosin yhtiön kiinteistöyksikössä selä siivousyksikössä.
Rikoksista epäillään yli 20 ihmistä. Epäillyt ovat kiinteistö- ja siivousyksiköiden työnjohtoa ja heidän esimiehiään.
– Yhtiössä on tehty laittomia ylitöitä, sitä ei käy kiistäminen. Olemme kuitenkin tehostaneet ylitöiden valvontaa, ettei vastaavanlaisia tapahtuisi jatkossa, Lassila & Tikanojan yhteiskuntasuhdejohtaja Jorma Mikkonen sanoo Ylelle.
Tapaus siirtyy syyteharkintaan lähiviikkoina.