Yhdysvaltain presidentinvaalien ehdokasasettelu on vielä kesken, mutta itse kamppailu on vähitellen käynnistymässä. Eilen talouspoliittisia linjauksiaan tv-kanava Fox Newsin haastattelussa esitteli entinen it-jätti HP:n toimitusjohtaja Carly Fiorina.
Hänen uskotaan nousevan republikaanien presidenttikilpaan. Samaisessa haastattelussa hän itse totesi ehdokkuutensa mahdollisuuden olevan "yli 90 prosenttia".
Fiorina kertoi Fox Newsille, että hän aloittaisi liittovaltion talouden tervehdyttämisen leikkaamalla liittovaltion työntekijöiden palkkoja, koska he vain "katsovat pornoa kaikki päivät". Fiorinan mukaan valtionhallinnossa pitäisi siirtyä tulosperusteiseen palkkaukseen.
– Kuinka monta tarkastusraporttia meidän pitää lukea, joissa todetaan, että he voivat katsoa pornoa kaikki päivät ja saada saman summan kuin he, jotka yrittävät tehdä työnsä, Fiorina sanoi Fox Newsille.
Fiorina kertoi haastattelussa olevansa hyvä presidentti, koska hän ymmärtää teknologiaa ja erilaisia byrokratioita. Omien sanojensa mukaan hän myös tietää, kuinka byrokratioita voi muuttaa.
Samalla hän moitti nykyistä hallintoa yritystoiminnan tukahduttamisesta ja painotti, että Yhdysvaltain keskiluokka on saatava jälleen kasvuun.
Klo 20.01: Jutun sanamuotoja tarkennettu.