Näin paljon säästät ostamalla käytetyn auton

Julkaistu: , Päivitetty:

Käytettyyn autoon tyytymällä säästää vuodessa jopa tuhansia euroja autoilun kustannuksista. Mitä kalliimpi auto, sen enemmän säästöä syntyy.


Taloussanomat laski Autoliiton lukujen avulla, paljonko autoilun kaikki kustannukset alenevat, jos liikkuu uuden auton sijasta käytetyllä ajopelillä.

Laskelmissa on oletettu, että autoa pitää neljä vuotta ja että käytetyn auton hinta on puolet uuden auton hinnasta. Autolla ajetaan 20 000 kilometriä vuodessa.

Jos uuden auton hinta on vähän yli 50 000 euroa, käytetyn auton hankkimalla säästää 20 prosenttia kaikissa kuluissa neljän vuoden aikana. Rahassa tämä on vuodessa reilut 2 800 euroa.

Kulut kattavasti
vertailussa


Auto on ostettu kokonaan lainarahalla. Mukaan on laskettu kattavasti kustannukset mukaan lukien käyttökulut, arvonalennus ja korkokulut.

Kalliiden autojen kuluista hyvin ison osan aiheuttavat arvonalennus ja korkokulut. Siksi paljon säästää prosenteilla mitaten pienentämällä niitä. Pienennys onnistuu tyytymällä käytettyyn autoon.

Kalliin auton arvo putoaa euroilla mitaten paljon, joten käytetyn hankkimalla säästää paljon pääomakuluissa.

Keskikastissa säästö
1 600 euroa vuodessa


Jos uuden auton hinta on vähän yli 30 000 euroa, "puolihintaisen" käytetyn ostamalla säästää vajaat 20 prosenttia kaikista kuluista neljässä vuodessa. Rahassa tämä on vuodessa reilut 1 600 euroa.

Uuden auton maksaessa 15 000–17 000 euroa, säästö käytettyyn autoon tyytymällä on enää vähän yli 10 prosenttia eli vajaat tuhat euroa vuodessa.

Korjauskulujen nousu ei
nosta kustannuksia ratkaisevasti


Käytetyn auton korjaaminen ei nosta kuluja niin paljon, että tilanne muuttuisi ratkaisevasti uusien autojen eduksi kustannusvertailussa.

Käytetyn auton ylläpito maksaa Autoliiton laskelmien mukaan vuodessa 910 euroa. Uuteen autoon puolestaan kuluu 680 euroa. Ylläpito tarkoittaa huoltoa, korjauksia, varaosia, tarvikkeita ja pesua.

Käyttökulut
suunnilleen samat


Itse asiassa käytetyn ja uuden auton käyttökulut ovat suunnilleen samat. Käytetyn auton kuluja laskee se, että kaskovakuutus on uusien autojen kaskoa halvempi.

Kulusäästö käytettyjen hyväksi syntyy siis melkein kokonaan pääomakuluissa. Kun auto maksaa paljon, sen arvo myös alenee paljon ja korkokulut ovat isot.

Tilannetta kompensoi, että käytettyjen autojen arvo laskee prosenteilla mitaten enemmän kuin uusien autojen arvo. Kompensointi on kuitenkin niin lievää, että euroissa ero ei tasoitu.

Käytetyllä autolla ajo säästää näin paljon
Vertailussa uusi ja käytetty auto, jonka hinta on puolet uuden auton hinnasta.

Kustannukset euroa
Bensa-autotDieselautot
Pienet autot 
Hinta, euroa15 0007 50017 0008 500
Arvonalennus1 6991 3131 9251 488
Korot789365894413
Pääomakulut2 4881 6782 8191 901
Kaskovakuutus687545921754
Liikennevakuutus313313355355
Säilytys ja pysäköinti468468468456
Renkaat360360360360
Ylläpito680910680910
Ajoneuvovero128128543543
Polttoaine1 9591 9591 1991 199
Käyttökulut4 5954 6834 5264 577
Kulut yhteensä7 0836 3617 3456 478
Euroa/kilometri0,350,320,370,32
Keskikokoiset autot
Hinta, euroa31 00015 50032 00016 000
Arvonalennus3 5112 7133 6242 800
Korot1 6307531 683778
Pääomakulut5 1413 4665 3073 578
Kaskovakuutus1 1971 015977800
Liikennevakuutus402402356356
Säilytys ja pysäköinti468456468456
Renkaat593593593593
Ylläpito680910680910
Ajoneuvovero128128641641
Polttoaine2 5182 5181 5591 559
Käyttökulut5 9866 0225 2745 315
Kulut yhteensä11 1279 48810 5818 893
Euroa/kilometri0,560,470,530,44
Isot autot
Hinta, euroa53 00026 50054 00027 000
Arvonalennus6 0024 6386 1164 725
Korot2 7871 2882 8391 312
Pääomakulut8 7895 9268 9556 037
Kaskovakuutus1 4361 2731 4361 273
Liikennevakuutus417417417417
Säilytys ja pysäköinti468456468456
Renkaat681681681681
Ylläpito680910680910
Ajoneuvovero128128661661
Polttoaine2 7982 7981 6791 679
Käyttökulut6 6086 6636 0226 077
Kulut yhteensä15 39712 58914 97712 114
Euroa/kilometri0,770,630,750,61
Laskelmissa on oletettu, että uuden auton pitoaika on neljä vuotta. Auton osto on    
rahoitettu kokonaan pankkilainalla. Vakuutuksissa bonus on 50 prosenttia.    
Autoilla ajetaan 20 000 kilometriä vuodessa.  
     
Lähde: Autoliitto, Taloussnomat


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    • Juuri nyt
    • Päivä
    • Viikko
    1. 1

      Kommentti: PAU paljasti nyt todelliset korttinsa – meneillään on Suomen kallein järjestösota

    2. 2

      Näin lakot leviävät busseihin, lentokentille ja risteilylaivoille

    3. 3

      Tällaisen sovintoesityksen PAU hylkäsi

    4. 4

      Mihin sinä sijoittaisit 500 euroa juuri nyt? Vastaa Taloussanomien kyselyyn

    5. 5

      PAU sanoi ei sovintoesitykselle – lakot jatkuvat

    6. 6

      IMF: Suomen talous ei ole tasapainossa vuonna 2023

    7. 7

      Posti ei aio perua pakettilajittelijoiden sopimusvaihdosta – Kuusiston mukaan vaihdoksella valtion omistajaohjauksen tuki

    8. 8

      Timo Salmisen talon kuluihin uppoaa 2 000 euroa vuodessa – Lintilä harkitsisi kiinteistöveron poistamista autiotaloilta

    9. 9

      Sähköliitto ilmoitti tukilakkonsa PAUlle

    10. 10

      Kylie Jenner myy enemmistön Kylie Cosmetics -yrityksestään kosmetiikkayhtiö Cotylle – kauppahinta 600 miljoonaa dollaria

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Kommentti: PAU paljasti nyt todelliset korttinsa – meneillään on Suomen kallein järjestösota

    2. 2

      PAU sanoi ei sovintoesitykselle – lakot jatkuvat

    3. 3

      Näin lakot leviävät busseihin, lentokentille ja risteilylaivoille

    4. 4

      Tällaisen sovintoesityksen PAU hylkäsi

    5. 5

      Osapuolet vastasivat työriidan sovintoesitykseen – PAU hylkäsi

    6. 6

      Timo Salmisen talon kuluihin uppoaa 2 000 euroa vuodessa – Lintilä harkitsisi kiinteistöveron poistamista autiotaloilta

    7. 7

      Posti ei aio perua pakettilajittelijoiden sopimusvaihdosta – Kuusiston mukaan vaihdoksella valtion omistajaohjauksen tuki

    8. 8

      Totuus ruokalähetin ”4 000 eurosta kuussa” alkaa valjeta: Kaikki tämä pitää maksaa itse – ja moniko oikeasti pystyy tekemään tällaisen tuntimäärän?

    9. 9

      IMF: Suomen talous ei ole tasapainossa vuonna 2023

    10. 10

      Kylie Jenner myy enemmistön Kylie Cosmetics -yrityksestään kosmetiikkayhtiö Cotylle – kauppahinta 600 miljoonaa dollaria

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Annin perheen uuden kodin seinästä löytyi outo läikkä – sitten kylmiön takaa paljastui jotain painajaismaista

    2. 2

      Kommentti: PAU paljasti nyt todelliset korttinsa – meneillään on Suomen kallein järjestösota

    3. 3

      Yksi kuva kertoo: Näin kävi diesel- ja bensa-autojen hinnoille Suomessa – kannattaako dieseliä enää ostaa?

    4. 4

      Toivo Sukari tuli avaamaan kohutun Ideaparkin – avajaishetkellä asiakkaita vain kourallinen

    5. 5

      Työriitaan ei ratkaisua: Postilakko jatkuu, tukilakot käyntiin – näin ne alkavat näkyä

    6. 6

      Lämpöpumppufirmat paljastavat – tässä ovat 10 suurinta potutuksen aihetta

    7. 7

      Totuus ruokalähetin ”4 000 eurosta kuussa” alkaa valjeta: Kaikki tämä pitää maksaa itse – ja moniko oikeasti pystyy tekemään tällaisen tuntimäärän?

    8. 8

      PAU sanoi ei sovintoesitykselle – lakot jatkuvat

    9. 9

      Liisa ja Arttu aloittivat asuntosijoittamisen parikymppisinä – ”Laskimme, montako asuntoa tarvitaan, jotta vanhuus on turvattu”

    10. 10

      Näin lakot leviävät busseihin, lentokentille ja risteilylaivoille

    11. Näytä lisää