Korjatussa tiedotteessa eteläkorealainen Hyundai kertoi, että yhtiö on keskustellut useiden potentiaalisten kumppanien kanssa aiheesta ja poisti samalla kaikki viittaukset Appleen.
Yhtiön osake harppasi aluksi 19 prosenttia Etelä-Korean pörssissä, kun korealaismedia kertoi alun perin yhteistyön olevan juuri Applen kanssa. Korjattu tiedote typisti kurssinousua vain lievästi.
Nimeämällä Applen Hyundai riskeeraa yhteistyön amerikkalaisyhtiön kanssa. Apple on tunnetusti salamyhkäinen yhteystyökumppaneidensa ja uusien tuotteidensa suhteen.
Uutistoimisto Bloombergin lähteiden mukaan Apple ei julkista itsestään ajavaa autoa ainakaan viiteen vuoteen, joten yhtiö ei todennäköisesti kiirehdi valitessaan yhteistyökumppaneitaan.