Nanson Tornion-tehtaalla ulosmarssi

Nanso Groupin toimihenkilöt marssivat ulos Tornion sukkatehtaalta. Nanso kertoi tänään, että sukkatehdas lopetetaan ja sen työntekijät irtisanotaan.

Sukkahousujen saumausta Torniossa.

21.3.2016 12:46 | Päivitetty 21.3.2016 15:25

Tehtaan lopettamisesta johtuva mielenilmaus päättyy huomenna tiistaiaamuna.

– Lopettamispäätös on tosi tyly. Kauhean pitkään ollaan odoteltu päätöksiä, eikä muutamaan kuukauteen ole tiedetty, mistä tässä on kyse. Pitkä odotus antoi olettaa, että olisi toivoa työn jatkumisesta, sanoo toimihenkilöiden luottamusmies Tellervo Perkaus Pron tiedotteessa.

Norjalaisen Orklan omistama Pierre Robert Group ostaa Nanson Norlyn-, Amar-, Finnwear- ja Black Horse –brändit. Perkauksen mukaan tuotannon lopullista sulkemispäivämäärää ei ole vielä kerrottu työntekijöille.

– Kauppa vahvistetaan noin kuukauden päästä, ja sen jälkeen saadaan tarkempia päivämääriä, milloin tuotanto loppuu. Todennäköisesti lokakuussa 2016, Perkaus toteaa.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?