Kunta-alalta lähtee eläkkeelle noin 40 000 ihmistä vuoteen 2020 mennessä. Asia selviää kuntien eläkevakuuttajan Kevan tekemästä kyselystä, johon vastasivat kuntien talous- ja rahoitusjohtajat.
Eniten ihmisiä lähtee hallinnosta ja tekniseltä puolelta. Seuraavana tulee opetustoimi.
Johtajista vain hieman yli puolet katsoo, että eläkkeelle jäävien tilalle palkataan uusia työntekijöitä. Määrä on vähentynyt rajusti edellisestä kyselystä, jossa vielä 71 prosenttia oli tätä mieltä.
Monessa kunnassa henkilöstöä aiotaan vähentää jättämällä eläkkeelle jäävien paikat täyttämättä. Haastatelluista johtajista 70 prosenttia kertoi, että kunnassa aiotaan toimia näin.
Talous- ja rahoitusjohtajat uskovat, että eläköityvien asiantuntijoiden tilalle palkataan uutta väkeä, mutta tukipalveluihin vähemmän.
43 prosenttia vastaajista arvioi, että eläköityminen avaa mahdollisuuksia myös ulkoistamisille.
Kyselystä kertoi Keva tiedotteessaan.