Liikanen HS:lle: Kovin paine on siirtynyt pois Euroopasta

Suomen Pankin pääjohtajan Erkki Liikasen mukaan Eurooppa ei ole enää maailmantalouden kriisin keskipisteessä, Helsingin Sanomat kertoo.

28.8.2013 7:44 | Päivitetty 28.8.2013 8:17

Liikasen mukaan Etelä-Euroopan ongelmamaiden vienti on aidosti vahvistunut ja niiden vaihtotaseen alijäämät ovat poistuneet.

Liikanen kuitenkin painotti Helsingin Sanomissa, että sopeutuminen on edelleen kesken.

Yhdysvalloissa viikonloppuna pidetty Jackson Holen keskuspankkikokous ei keskittynyt enää Euroopan ongelmiin. Liikasen mukaan keskuspankkijohtajien suurin kiinnostuksen kohde oli sen sijaan Yhdysvaltain keskuspankin Fedin suunnitteleman arvopaperiostojen vähentämisen vaikutus muiden markkinoiden kehitykseen.

Liikanen kertoi myös, että Euroopan keskuspankin (EKP) johtokunta tekee tänä vuonna esityksen neuvoston korkokokouksen pöytäkirjojen julkistamisesta.

Liikasen mielestä EKP:n kuukausittainen rahamarkkinakokouksen pöytäkirja tulisi julkistaa niin, että nimiä ei kerrota, mutta mielipiteistä kerrotaan, kannattiko niitä enemmistö vai osa jäsenistä.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?