Katso mistä löytyvät Suomen halvimmat kiinteistönvälittäjät

Julkaistu:

Kiinteistönvälityshinnat vaihtelevat Suomessa huomattavasti. Edullisimmat asunto-osakkeiden välityspalvelut löytyvät Espoosta.


Suomessa kiinteistönvälityshinnat nousivat keskimääräisesti huhti–kesäkuussa 0,11 prosenttia edellisestä neljänneksestä.

Suomen korkeimmat asunto-osakkeiden välityspalkkiot löytyvät Lappeenrannasta (4,68 prosenttia) sekä Kokkolasta (4,61 prosenttia).Asunto-osakkeiden välityksessä kovin hintakehitys oli Tampereella, jossa välityskustannukset nousivat 0,11 prosenttia huhti-kesäkuussa. Tampereella myös omakotitalojen välitys kallistui eniten, 0,15 prosenttia.

Espoossa kustannukset taas romahtivat 0,32 prosenttia 3,87 prosenttiin. Espoo lunasti Helsingiltä maan edullisimman asunto-osakkeiden kiinteistönvälityksen manttelin.

Tiedot selviävät Effortia Oy:n laatimasta hintavertailusta.
Mainos (Teksti jatkuu alla)
Mainos päättyy

Kiinteistönvälityshinnoissa ilmoitetaan erikseen asunto-osakkeiden ja omakotitalojen hinnat. 

Joensuu ja Kuopio
edullisimmat omakotitaloissa


Joensuusta (4,02 prosenttia) ja Kuopiosta (4,04 prosenttia) löytyvät Suomen edullisimmat omakotitalojen välityspalkkiot.

Suurin romahdus on taas tapahtunut Espoossa, jossa omakotitalojen välityspalkkiot laskivat vuoden ensimmäiseltä vuosineljännekseltä 0,26 prosenttia.

Kokkola ja Lappeenranta pitivät kärkisijaa myös omakotitalojen välityspalkkioiden kalleudessa.

Katso mistä löytyvät Suomen halvimmat kiinteistönvälittäjät
Kiinteistönvälityshinnat Suomessa

KaupunkiKvartaali 1Kvartaali 2Kehitys %Kvartaali 1Kvartaali 2Kehitys%
 Asunto-osake %Asunto-osake % +/-Omakotitalo %Omakotitalo %+/-
Espoo4,193,87-0,324,574,31-0,26
Helsinki3,913,89-0,024,274,290,02
Joensuu4,133,99-0,144,134,02-0,11
Jyväskylä4,544,60,064,614,660,04
Kokkola4,614,6104,854,860,01
Koko maa4,264,370,114,394,50,11
Kuopio3,963,980,024,014,040,03
Lahti4,534,42-0,114,564,49-0,06
Lappeenranta4,684,68-4,744,740
Oulu4,074,080,014,334,3-0,03
Pori4,684,49-0,194,684,49-0,19
Rovaniemi4,324,350,034,384,480,1
Tampere4,084,190,114,194,330,15
Turku4,254,30,054,284,370,09
Vaasa4,024,01-0,014,064,04-0,01
Vantaa3,933,990,064,194,280,08
Lähde: Effortia Oy

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    • Juuri nyt
    • Päivä
    • Viikko
    1. 1

      Onko 2 600 euroa kuukaudessa ylellisyyttä? Näin lukijat kommentoivat: ”On päiviä jolloin elän pelkällä kahvilla ja leivällä”

    2. 2

      Oletko matala-, keski- vai korkeatuloinen? Yksi kuva näyttää miten tienaat ikäluokkaasi verrattuna

    3. 3

      Nokia ilmoitti yli 1 300 työntekijän vähentämisestä – ”Etumatkaa ei saa antaa kaverille lainkaan”

    4. 4

      Suomalaisten sähkölaskut kallistuivat rajusti yhdessä vuodessa – tuusulalainen Jukka turvautui omiin konsteihin: ”Minulla ei hinta nouse!”

    5. 5

      Suomalaisen tislaamon toimitusjohtaja: ”Toivon, että britit tulevat järkiinsä”

    6. 6

      Mytty kaapissa olikin 150 000 euron arvoinen – perinnön voi hassata hätiköinnillä

    7. 7

      Wahlroos pörssinoususta: ”Näyttää epäilyttävästi kuolleen kissan pompulta”

    8. 8

      Löytyikö ullakolta romu vai keräilyhitti? Klassikkolamppu 130 000 euroa, Muumi-lelu 500 dollaria

    9. 9

      HS-mielipide: Väärään ruutuun merkitty rasti voi laukaista työttömän syöksykierteen: ”Onko kohtuullista jättää ihminen kokonaan ilman tuloja?”

    10. 10

      Nyt puhuvat köyhtyvät kolmekymppiset: ”Olen oppinut pelkäämään silloinkin kun kaikki vaikuttaa menevän hyvin”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Suomalaisten sähkölaskut kallistuivat rajusti yhdessä vuodessa – tuusulalainen Jukka turvautui omiin konsteihin: ”Minulla ei hinta nouse!”

    2. 2

      Onko 2 600 euroa kuukaudessa ylellisyyttä? Näin lukijat kommentoivat: ”On päiviä jolloin elän pelkällä kahvilla ja leivällä”

    3. 3

      Oletko matala-, keski- vai korkeatuloinen? Yksi kuva näyttää miten tienaat ikäluokkaasi verrattuna

    4. 4

      Nokia aloittaa yt-neuvottelut – aikoo vähentää 350 Suomessa

    5. 5

      HS-mielipide: Väärään ruutuun merkitty rasti voi laukaista työttömän syöksykierteen: ”Onko kohtuullista jättää ihminen kokonaan ilman tuloja?”

    6. 6

      Petrus Pennanen myi tekoälyfirman miljoonilla – Juhli kauppoja yllättämällä tuntemattomat asiakkaat Alepassa

    7. 7

      Nokia ilmoitti yli 1 300 työntekijän vähentämisestä – ”Etumatkaa ei saa antaa kaverille lainkaan”

    8. 8

      Wahlroos pörssinoususta: ”Näyttää epäilyttävästi kuolleen kissan pompulta”

    9. 9

      Nyt puhuvat köyhtyvät kolmekymppiset: ”Olen oppinut pelkäämään silloinkin kun kaikki vaikuttaa menevän hyvin”

    10. 10

      Kaarinalla, 40, on Suomen yleisin palkka: kertoo, mihin 2 600 euroa riittää – ”Se jatkuva miettiminen saa minut varpailleni”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Suosittu muoti­kauppa lopettaa yllättäen, takana huippu­tulos – omistaja Pauliina lataa nyt suorat sanat bisneksestä

    2. 2

      Kommentti: Katso kuulutko häviäjien ikäryhmään – karu havainto kolmekymppisten tienaamisesta

    3. 3

      Kaarinalla, 40, on Suomen yleisin palkka: kertoo, mihin 2 600 euroa riittää – ”Se jatkuva miettiminen saa minut varpailleni”

    4. 4

      Suomalaisten sähkölaskut kallistuivat rajusti yhdessä vuodessa – tuusulalainen Jukka turvautui omiin konsteihin: ”Minulla ei hinta nouse!”

    5. 5

      ”Järkkykorkeat” vuokrat saivat yrittäjän sulkemaan liikkeen – Katso, tästä kuinka kallis Helsinki on kauppiaalle

    6. 6

      Tämä mies tuntee huonot pomot, koska oli itse sellainen: ”20 prosenttia johtajista pitäisi potkia heti pois”

    7. 7

      Onko 2 600 euroa kuukaudessa ylellisyyttä? Näin lukijat kommentoivat: ”On päiviä jolloin elän pelkällä kahvilla ja leivällä”

    8. 8

      Oletko matala-, keski- vai korkeatuloinen? Yksi kuva näyttää miten tienaat ikäluokkaasi verrattuna

    9. 9

      Myös OP alkaa periä maksuja ahkerilta käteisnostajilta

    10. 10

      Kaj, 66, nostaa täyttä eläkettä – ja tekee bisnestä liki puoli miljoonaa vuodessa

    11. Näytä lisää