Näitä asuntoja ei halua kukaan

Julkaistu:

Asunto on ollut myynnissä jopa 500 päivää, mutta ostajaa ei löydy. Kun kauppa ei käy, vika on useimmiten hinnassa. Asia vain korostuu epävarmoina aikoina. Taloussanomat listasi asuntoja, joita on yritetty myydä vuoden – turhaan. Mikä näitä yhdistää? Ja mikä avuksi?


Mitä yhteistä on 265 neliön jykevällä merenrantatalolla Helsingin Jollaksessa ja 95 neliön kerrostaloasunnolla Raision keskustassa? Toisen pyyntihinta on 1,29 miljoonaa, toisen vajaat 115 000 euroa. Tai näillä ja uuden uutukaisella 120 neliön erillistalon puolikkaalla Vantaalla, 359 900 euroa?

Kaikki kolme ovat olleet myynnissä yli 500 päivää. Näiden lisäksi asuntoilmoittelun suurelta markkinapaikalta Oikotie-sivustolta löytyy lähes 50 asuntoa ja taloa, jotka ovat olleet myynnissä vuoden ajan.

Taloussanomat selvitti ongelmakohteiden koot ja hinnat. (Katso lista muista asunnoista jutun lopusta.) Skaala on laaja – miljoonalukaaleista 40 neliön yksiöön Salossa. Mikä näitä yhdistää?

Ylihinta on ykkössyy
jumitukseen


Kaupan jämähtäminen on perinteisesti hinnasta kiinni, kiinteistövälityksen asiantuntijat sanovat. Talouden epävarmat ajat ovat kuitenkin tehneet ostajista tavallista varovaisempia ja tarkempia. Tämä näkyy etenkin isompien, vähintään kolmen huoneen asuntojen kohdalla. Myös isommat ja kalliimmat omakotitalot ovat nyt riskiryhmää.

Hinnoittelun tärkeys johtuu myös siitä, että ihmiset tuntevat yleisen hintatason entistä paremmin, kiitos internetin.

– Jos hinta poikkeaa kaupungin hintatasosta, ollaan ongelmissa, kuvaa aluejohtaja Jouni Korhonen Huoneistokeskuksesta. Korhonen vastaa Itä,- Länsi- ja Pohjois-Suomesta.

– Aika ei kauppaa enää tavaraa, sanoo taas Habita Rovaniemen toimitusjohtaja Vesa-Matti Tervonen liian kalliiksi hinnoitelluista asunnoista. Hänen mukaansa ne saattoivat käydä vielä noususuhdanteessa kaupaksi ajan kanssa, kun hinnat nousivat ja kohtasivat lopulta pyynnin. Nyt niin ei käy.

– Jos asunto ei mene kaupaksi parissa viikossa tai kuukaudessa, ei se todennäköisesti mene kahdessa tai neljässä kuukaudessakaan, Tervonen sanoo.

Pahimmillaan tällaisissa tilanteissa syntyy kierre, jota välittäjät kutsuvat kohteen kulumiseksi. Kun asuntoa myydään pitkään, ostajat törmäävät siihen jatkuvasti. Jossain vaiheessa moni alkaa ihmetellä, mikä siinä on vikana. Näin asunto voi kerätä kehnon maineen, ja kierre syvenee.

Remonttikulut hirvittävät
etenkin isomman ostajaa


Hintatietoisuus näkyy myös niin, että remonttitarpeisiin suhtaudutaan aiempaa nihkeämmin. Lähivuosiksi suunnitellut putki-, ikkuna- tai julkisivuremontit näkyvätkin myyntiajassa. Näin etenkin, jos remonttia ei ole otettu kunnolla huomioon hinnassa.

Remonttipelko kohdistuu etenkin isoihin asuntoihin, sanoo Kiinteistömaailman Itä-Suomen aluejohtaja Anita Mouhu. Remontin hinta määräytyy neliöiden perusteella, ja mitä isompi asunto, sitä suurempaan mutta vielä epämääräiseen laskuun ostajan pitäisi varautua.

Mouhun mukaan Itä-Suomessa myyntiin juuttuva asunto onkin tyypillisesti isohko kerrostalokoti yhtiössä, johon on tulossa isompi remontti.

Välittäjien mukaan remonteissa ei kuitenkaan ole kyse pelkästä hinnasta. Näyttää siltä, että ihmiset ovat tulleet mukavuudenhaluisemmiksi, ja he välttelevät siksikin tulevia hullunmyllyjä.

Myynti voi jumittua sielläkin,
missä menee hyvin


Osa asunnoista jämähtää myyntivaiheeseen sijainnin takia. Irtisanomispaikkakunnilla eivät kiinteistövälittäjät juhli.

– Kouvolan, Kotkan ja Haminan seudut ovat olleet vaikeita. Kauppa ei kerta kaikkiaan käy, kun on työttömyyttä. Oulussakin on taas yt-uutisia, Korhonen sanoo.

Tämä näkyy erityisen tylysti Nokian irtisanomisten runtelemassa Salossa. Viisi paikkakunnalla myynnissä olevaa kohdetta on kivunnut Oikotien epäonnisten asuntojen listalle.

– Myyjiä on vaikka miten paljon, mutta ostajia ei. Omakotitalorintamalla kysyntä on minimiäkin pienempi, kuvaa kiinteistövälittäjä Jouko Virtanen Salon Kiinteistövälityksestä.

Ja myytävää riittäisi – Virtasen mukaan Salon talousalueella on lähes 300 omakotitaloa myynnissä. Yleensä niitä ovat ostaneet nuoret parit.
Virtanen muistuttaa, että kaupungista löytyy niitäkin, joilla menee hyvin ja jotka haluaisivat ostaa isomman kodin. Taloustilanteesta tietoiset ostajat vain haluavat ensin saada vanhan kaupaksi. Se taas ei onnistu. Virtanen kutsuu ilmiötä ”ikäväksi oravanpyöräksi”.

Asuntokauppa voi jumiutua alueellisesti ja väliaikaisesti sellaisillakin alueilla, missä menee hyvin. Pääkaupunkiseudun aluejohtaja Timo Voutilainen Huoneistokeskuksesta sanoo, että kauppa tahmi Espoossa tästä syystä vielä viime keväänä.

Voutilaisen mukaan oravanpyörä johtui siitä, että isompaa kotia etsivät tahtoivat päästä ensin vanhoista eroon – ja usein kyse oli juuri isommista perheasunnoista, joiden kauppa vie muutenkin aikaa. Ja yllättäen kaupungissa oli paljon ihmisiä samassa tilanteessa. Juuri kukaan ei ostanut, kun ei saanut omaansa kaupaksi.

Tämä jumi on jo purkautunut, mutta nyt samankaltainen tilanne on Voutilaisen mukaan patoutumassa joillekin pientaloalueille Pohjois-Helsinkiin.

– Nämä ovat olleet todella alueellisia (ilmiöitä), että tällä lämpäreellä käy kauppa ja tuolla toisella ei, Voutilainen sanoo.

Todella kalliit myyvät
edelleen


Yli miljoonan euron asuntoja myymättömien listalta löytyy vain neljä. Voutilaisen mukaan talouskurimus ei ole juuri näkynyt todella kalliitten asuntojen kaupassa, joita kaupataan normaaliaikoinakin muita pidempään.

– Tätä voi selittää se, että näihin ei käytetä lainarahaa, Voutilainen selittää hyvää vetoa.

Yleisesti alalta nimittäin kerrotaan, että pankitkin näyttävät olevan entistä tarkempia lainanannossaan.

Toiseksi rahalle voi olla vaikeaa löytää nyt tuottavaa sijoituskohdetta. Moni voi ajatella, että sijoitetaan sitten asuntoon, Voutilainen arvelee.

Taloussanomat ja Oikotie ovat osa Sanoma-konsernia.

Nämä asunnot käyvät hitaasti kaupaksi
Alla listatut asunnot ovat olleet myynnissä vuoden tai pidempään

SIJAINTIMYYNTIHINTANELIÖTNELIÖHINTA
Vantaa3685001163177
Vantaa3599001173076
Raisio114900951209
Helsinki12900002654868
Laitila4150002002075
Porvoo138000612262
Jyväskylä243352763202
Espoo15900002436543
Salo2950040738
Kauniainen18900004014713
Turku4230401004230
Kangasala3450001382500
Tampere143320453185
Espoo19900002368432
Imatra4900054907
Lappeenranta139000901544
Kotka4450002851561
Joensuu172500463750
Nurmijärvi3590001422528
Nurmijärvi3380001202817
Hamina2600001002600
Hämeenlinna211012972175
Orimattila18980065,52898
Salo126000200630
Paimio208400942217
Suonenjoki159000\N 
Kouvola2900036806
Kauhava1700001441181
Kaskinen3150048656
Kemiönsaari4900001098446
Forssa6500071915
Kuusamo1870001461281
Jyväskylä3950001402821
Vaasa28875082,53500
Salo1370001331030
Padasjoki2350002131103
Savonlinna625000104,55981
Laukaa98000103994
Imatra3600045800
Vöyri-Maksamaa190000218872
Nivala5800056,51027
Salo1870001021833
Vesilahti1695001201413
Kerimäki1980001401414
Lähde: Oikotie


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    • Juuri nyt
    • Päivä
    • Viikko
    1. 1

      Totuus unelmatalosta paljastui jo ensimmäisenä talvena ja kylmyys ajoi nuorenparin muualle – seurasi vuosien piina

    2. 2

      Kullan hinta pomppasi – hinta voi nousta 1 600 dollariin unssilta lähikuukausina

    3. 3

      Anttilan konkurssipesän pienvelkojat saamassa osuutensa syyskuun alkupuolella – valtaosalle puolet saatavista

    4. 4

      Psykologi: Terve suhtautuminen työhön on kulttuurissamme vaikeaa – 10 vinkkiä parempaan syksyyn

    5. 5

      Kiinan valuutta heikentyi alimmilleen 11 vuoteen – osakekurssit syöksyvät Aasian pörsseissä

    6. 6

      Lama mullisti täysin Ahdin, 72, ja Tarjan, 73, elämän – ”Jos saisi nauraa vapautuneesti edes yhden mukavan hetken”

    7. 7

      Onko sinulla rahanarvoista rahaa jemmassa? Nämä markat ja pennit voivat olla jopa tuhansien eurojen arvoisia

    8. 8

      Taloyhtiö teki irtioton kaukolämmöstä ja näin se vaikutti: ”25 000 euroa puhdasta rahaa on säästynyt vuodessa”

    9. 9

      Tästäkö pirtti Eurojackpot-voittajalle? Siilinjärven kalleimmasta asunnosta jää rahaa vielä säästöönkin

    10. 10

      Kommentti: Miinuskorollakin voi tienata satumaisia voittoja

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Lama mullisti täysin Ahdin, 72, ja Tarjan, 73, elämän – ”Jos saisi nauraa vapautuneesti edes yhden mukavan hetken”

    2. 2

      Totuus unelmatalosta paljastui jo ensimmäisenä talvena ja kylmyys ajoi nuorenparin muualle – seurasi vuosien piina

    3. 3

      Psykologi: Terve suhtautuminen työhön on kulttuurissamme vaikeaa – 10 vinkkiä parempaan syksyyn

    4. 4

      Kryptovaluutoissa kihisee – kestävätkö markkinoiden rakenteet?

    5. 5

      Kommentti: Miinuskorollakin voi tienata satumaisia voittoja

    6. 6

      Tästäkö pirtti Eurojackpot-voittajalle? Siilinjärven kalleimmasta asunnosta jää rahaa vielä säästöönkin

    7. 7

      Porukkalotossa piilee verovaara: 92 miljoonasta uppoaisi jopa kolmasosa lahjaveroihin, jos tällaista sopimusta ei olisi tehty

    8. 8

      Taloyhtiö teki irtioton kaukolämmöstä ja näin se vaikutti: ”25 000 euroa puhdasta rahaa on säästynyt vuodessa”

    9. 9

      Päiväpalkka jopa yli 700 euroa verottomana – Sieniyrittäjä iloitsee: ”on tullut aika hyvin sateita”

    10. 10

      Osakestrategi kertoo, miten Eurojackpot-voitto kannattaa sijoittaa – mahdollisuus 50 000 euron voittoihin

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Lama mullisti täysin Ahdin, 72, ja Tarjan, 73, elämän – ”Jos saisi nauraa vapautuneesti edes yhden mukavan hetken”

    2. 2

      Katso laskurista, paljonko nelipäiväinen työviikko pienentäisi palkkaasi

    3. 3

      Leipomon tuotantopäällikkö mokasi pahasti sämpylän, kokkareet yllättivät Jyrki Sukulankin – ”Palaute järkyttävän hyvää myös lihansyöjiltä”

    4. 4

      Porukkalotossa piilee verovaara: 92 miljoonasta uppoaisi jopa kolmasosa lahjaveroihin, jos tällaista sopimusta ei olisi tehty

    5. 5

      Nainen vaati hyvitystä 20 vuoden avoliitosta, vaikka seurusteli välillä toisen kanssa – näin KKO asian ratkaisi

    6. 6

      Jättiuudistus tulee pian voimaan – uusi firma alkaa penkoa suomalaisten tilitietoja

    7. 7

      Taloyhtiö teki irtioton kaukolämmöstä ja näin se vaikutti: ”25 000 euroa puhdasta rahaa on säästynyt vuodessa”

    8. 8

      Kauppias Marko pahoinpideltiin viime vuonna, kun hän juoksi kiinni myymälävarkaita – kertoo nyt, miten kova linja on pistänyt varasongelman kuriin

    9. 9

      Ikea ja Finlayson nokittelivat, nyt iski lusikkansa soppaan pikkufirma Kangasalta: ”Siirtäkää tuotanto Suomeen, niin jatketaan keskusteluja”

    10. 10

      Palkka nousee 3 600 euroon kuussa – Helsinki korottaa näiden ammattilaisten palkkoja toistamiseen tänä vuonna

    11. Näytä lisää