Komissio haluaa helpottaa ajoneuvon rekisteröintibyrokratiaa, koska nykyisellään se haittaa tavaroiden liikkuvuutta ja siten esimerkiksi automarkkinoiden toimintaa. Käytännössä yhdessä maassa rekisteröidyn ajoneuvon rekisteröintiä toisessa maassa helpotettaisiin.
Ehdotus ei koske EU:n ulkopuolelta tulevien autojen rekisteröintiä eikä uudelleenrekisteröintiä saman maan sisällä, Liikenne- ja viestintäministeriön tiedotteessa sanotaan.
Suomen valtioneuvosto vastustaa esitystä, jossa on sen mukaan useita ongelmia. Ehdotus voisi mahdollistaa ajoneuvon käytön eri maassa kuin mihin se on rekisteröity, mikä mahdollistaisi esimerkiksi veronkierron.
Nykymallinen rekisteröinti on myös pohjana katsastus- ja liikennevakuutuksille, joista voitaisiin valtioneuvoston mielestä luistaa, jos uusi ehdotus toteutuu.
Sinänsä valtioneuvosto ei vastusta byrokratian vähentämistä tai markkinoiden toiminnan sujuvoittamista.