Hyvin monessa kunnassa valtuustot ovat tänä syksynä pohtineet mahdollisuutta ulkoistaa osa kunnan nykyisistä omista palveluista: siivouksesta, vuokra-asuntojen hallinnasta, ruokahuollosta tai taloustoimesta.
Kaikkea kun ei ole järkevää tehdä itse.
Tilanne on erikoinen: samaan aikaan kun toisissa kunnissa toivotaan yhä ulkoistuksista apua talousvaikeuksiin, monessa jo yhtiöittämistä kokeilleessa kunnassa ollaan säästösyistä palaamassa vanhaan systeemiin.
Ne omat, vanhoissa vitseissä patalaiskoiksi haukutut kunnan työntekijät voivatkin olla monella alalla yhä kilpailukykyisiä.
Kumiperunoita koulussa,mystisiä hinnankorotuksia
Kunnan omien työntekijöiden arvostusnousun syynä ovat paitsi säästötarpeet, myös suoranaiset pettymykset ja ostopalveluiden asiakkailta tulleet valitukset. Yleisimpinä perusteluina omien palveluiden palautusaikeille kunnat mainitsevat ostopalveluiden hintojen suhteettoman nousun tai palvelutason laadunvaihtelut.
Taloussanomien eri puolilta Suomea keräämät esimerkit kertovat monenkirjavista ongelmista.
Kaupunki siirsi koulu- ja vanhainkotiruokailut ateriafirmalle ja luopui toimipaikkakohtaisista keittäjistä.Ruuan laadusta alkoi tulla huomattavasti aiempaa enemmän valituksia. Pidentyneiden kuljetusmatkojen takia lämmin ruoka tuli perille joskus kylmänä, ja toisinpäin. Ruoka myös loppui päivittäin monesta toimipisteestä. Kunta alkoi hankkia katujen ja viheralueiden kunnossapitoa yksityiseltä yhtiöltä. Odotettua runsaslumisempi talvi nosti ylläpitokulut moninkertaisiksi, koska kalliita lisätilauksia jouduttiin tekemään jatkuvasti.
Kunta sopi vanhuspotilaiden kuntoutuspalveluista yksityisen hoitoyhtiön kanssa.Omaisten mielestä jatkuvasti vaihtuvat hoitajat ja vaihteleva hoidon taso hidastavat toipumista. Kunnan omassa laitoksessa potilaat paranivat nopeammin ja pystyivät palaamaan koteihinsa aiemmin.
Kunta ulkoisti atk- ja palkkakirjanpitopalvelunsa suurelle yksityiselle palveluntuottajalle. Samalla omat mikrotukihenkilöt poistettiin. Nyt tietokonepulmien ratkaiseminen vie viikkoja, laiteasennukset ja palkanmaksutkin tökkivät. Palveluntuottajan ilmeisesti Aasiassa sijaitseva help desk ei aina pysty antamaan neuvoja suomeksi.
Kunta valitsi siivouspalvelut halvimmalta tarjoajalta. Paljastui, että yhtiöllä ei ollut tarpeeksi työntekijöitä kaikkiin kohteisiin, ja tarjouksen mukainen perussiivous oli lähinnä näennäistä siistimistä. Kunta irtisanoi palvelusopimuksen, mutta seuraavankin yrityksen kanssa oli laatupulmia. Yrityksen mukaan kunnan kiinteistöt olivat ilmoitettua heikommassa kunnossa, jolloin siivoamiseen tarvitaan huomattavasti enemmän aikaa. Kiinteistöjen muut huolto- ja remonttipalvelut oli kunnassa ulkoistettu jo muutama vuosi aiemmin.
Kunta tilasi vammaishoitopalvelun yksityiseltä toimijalta. Ensimmäinen vuosi mentiin sovitulla tarjoushinnalla, seuraavana vuonna hoitopäivän hinta olikin jo 237 euroa kalliimpi kuin mitä se olisi ollut kunnan omalla väellä tehtynä.
Oma toiminta onsaatu järkevämmäksi
Kunnan oma toimintakin on voinut viime aikoina tehostua niin paljon, että muutaman vuoden takaisen ostopalvelufirman tehokkuus häviää sille selvästi.
Esimerkiksi Savonlinna aikoo palauttaa vanhusten sairaanhoitopisteen sekä kehitysvammahuollon palveluita omille työntekijöilleen. Lisääkin voi olla tulossa.
– Tarkastelemme toimintoja säännöllisesti, ja jos oma tuotanto on edullisempaa, se otetaan. Siksi olemme perustamassa omaa yksikköä esimerkiksi lastenkotipalveluihin, kertoo Savonlinnan kaupunginjohtaja Janne Laine.
Samanlaisia hankkeita on vireillä muuallakin, kuten oheinen taulukko osoittaa.
.
Näissä kunnissa uskotaan omiin palveluihin Jo peruttuja ulkoistuksia tai suunniteltuja ostopalveluista luopumisia.
KuntaPalveluMiksi taas kunnan hommaksi?IisalmiLastensuojelun ostopalvelutKuntayhtymän palvelut sopivat tarpeisiin paremminImatraVanhusten palveluasuminenOmana työnä tulee 10-15 prosenttia halvemmaksiJärvenpääVanhusten palvelutalojaYksityisen toimijan hinnankorotuksetKajaaniUimahallin siivousEi vastannut odotuksiaLapinlahtiVanhusten palvelutaloPalvelutaso ei vastannut odotuksiaMikkeliIso terveysasemaHalutaan parempi yhteentoimivuus muun terveydenhuoltoverkon kanssaOutokumpu ja LiperiLastensuojelun huostaanotot ja sijoituksetYksityispalvelun kalleusSavonlinnaVanhusten sairaanhoitopiste, lastenkotipalvelut, vammaishoitopalvelutEi vastannut tarpeita, kustannukset nousussaSeinäjokiKoulusiivouksiaEi vastannut tarpeita Lähde: JHL, kunnat