– Vain alle kymmenen prosenttia vakuusrahaston 440 miljardin euron kapasiteetista on myönnetty tähän mennessä, Schäuble sanoi tänään Berliinissä.
ERVV:n tulisi olla toiminnassa lokakuun puoliväliin mennessä. Euroalueen valtiovarainministerit keskustelevat ensi viikolla pysyvän kriisinhallintajärjestelyn EVM:n hyväksymisen nopeuttamisesta.
Uhka siitä, että Kreikka ei vältä ajautumista maksukyvyttömyyteen, on taas kasvanut. Kreikan pääministeri George Papandreou tapaa Ranskan presidentin Nicolas Sarkozyn tänään illalla Pariisissa. Papandreou tapaa tätä ennen EU:n presidentin Herman Van Rompuyn Varsovassa.
On todennäköistä, että Itävalta ratifioi ERVV:n tänään. Tämän jälkeen vielä neljä maata äänestää rahoitusvakausvälineestä.