Hovioikeus vahvisti, että Alma Media on loukannut yrittäjän tavaramerkkioikeutta Etuovi.com-lehdillään. Etuovi on Träskbäckin tavaramerkki, jota Alma Media yritti ostaa jo vuonna 2001.
Alma Media ja Träskbäck eivät ole päässeet sopimukseen Etuovi-tavaramerkin myynnistä. Alma on kuitenkin yrittänyt rekisteröidä tavaramerkin itselleen ja on käyttänyt sitä jo vuosia verkkopalvelunsa nimenä.
Alma Median ja Träskbäckin kesken on ollut käynnissä useita oikeusjuttuja. Hovioikeus ei ole kieltänyt etuovi-tunnuksen käyttöä verkkopalvelun nimenä, ja siltä osin oikeusprosessit jatkuvat.
Hovioikeus katsoi kuitenkin, että Alma Median käyttämä tunnus etuovi.com ei ole muodostunut laajalti tunnetuksi tavaramerkiksi.