Johannesdahl vastaa vakaviin syytteeisiin Jippii-käräjillä

Jippii-käräjillä alkaa tänään syytettyjen henkilökohtainen kuuleminen. Ensimmäisenä todistaja-aitioon astelee yhtiön entinen toimitusjohtaja Harri Johannesdahl.

Harri Johannesdahl on ollut raskaan luokan vaikuttaja Suomen telekehityksessä. Nyt hän vastaa raskaisiin syytöksiin.

21.3.2007 7:33 | Päivitetty 21.3.2007 7:35

Syytteessä on 19 Jippiin entistä johtohenkilöä ja yhtiön tilintarkastajat. Tapahtumat liittyvät Internet- ja teleoperaattori Jippiin eli nykyisen Saunalahden vuoden 2000–2001 tapahtumiin.

Syyttäjä vaatii yhtiön johtoa tilille muun muassa sisäpiirikaupoista ja tiedottamisrikoksesta. Ensimmäistä kertaa pörssiyhtiön johto on syytteessä törkeästä kurssin vääristämisestä.

Tiedottamisrikoksen ja törkeän sisäpiiritiedon väärinkäytön lisäksi Harri Johannesdahl on saanut syytteen kirjanpitorikoksesta ja törkeästä kurssin vääristämisestä. Syyttäjä on vaatinut Johannesdahlia liiketoimintakieltoon.

Iltapäivällä käräjillä on kuultavana Jippiin entinen hallituksen puheenjohtaja Ilpo Kuokkanen. Hän on syytteessä kirjanpitorikoksesta, tiedottamisrikoksesta ja törkeästä kurssin vääristämisestä. Syyttäjä vaatii Kuokkasta ja kaikkia muita vuoden 2001 hallituksen jäseniä liiketoimintakieltoon.

Jippii-käräjät kestävät kesäkuuhun saakka.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?