Wikipedian ja YouTuben kävijämäärät selvässä kasvussa

Julkaistu: , Päivitetty:

Googlen asema Euroopan johtavana verkkopalveluna kasvoi entisestään kun se osti itselleen YouTube-videosaitin. YouTube ja toinen sosiaalisen internetin piiriin kuuluva palvelu, Wikipedia, kasvattivat vierailijamääräänsä reippaasti syyskuussa.
ComScore Networksin tilastoinnin mukaan Wikipedia ylsi kuudenneksi suurimmaksi verkkopalveluksi lähes 60 miljoonalla eri kävijällä. YouTube veti 27,4 miljoonaa vierailijaa. YouTube kasvattaa Googlen vierailumäärää maksimissaan kuudenneksella.

Kouluvuoden alku kasvatti koulutustyyppisten palvelujen kävijämääriä 11 prosentilla. Suurinta kasvu oli Answers.comilla, jonka neljän prosentin kasvu nosti kävijämäärän viiteen miljoonaan. BBC Lerning tuplasi kävijämääränsä 2,2 miljoonaan. MSN Encartan palveluja käytti 2,1 miljoonaa vierailijaa.

Hakukoneet jylläävät Euroopan verkkopalveluissa
Euroopan 10 suurinta verkkopalvelua

Yli 15v-vierailijoitaElokuu-06, tuhansiaSyyskuu-06, tuhansiaMuutos-%
Palvelut yhteensä*215,887216,1970%
Googlen palvelut159,632160,8051%
Microsoftin palvelut144,806146,1021%
Yahoo!:n palvelut99,116100,0181%
eBay88,81090,1452%
TimeWarnerNetwork60,37160,8381%
WikipediaSites50,87759,94718%
AmazonSites42,56342,6990%
FranceTelecom27,57732,33917%
AdobeSites31,35032,1042%
AskNetwork30,46130,107-1%
Lähde: comScore World Metrix; * Ei sisällä vierailuja julkisessa käytössä olevista tietokoneista, matkapuhelimista tai pda-laitteista;

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!
    1. 1

      Radiojuontaja haki asuntolainaa Nordeasta, virkailija kehotti palaamaan kotimaahan – näin vastaa pankki

    2. 2

      Professori patistaa ihmisiä muuttamaan työn perässä – lukijat kommentoivat: ”Jos on kouluttautunut kirkonkattomaalariksi...”

    3. 3

      Vihreä Lanka: Aktiivimalli voi iskeä myös työkyvyttömään – Kela vahvistaa tilanteen ”jota lait eivät ota huomioon”

    4. 4

      Uusia ilmalämpö­pumppuja ei tarvitse sammuttaa pakkasella, mutta yksi asia on hyvä muistaa – ”Pumppu voi luulla, että on kesä”

    5. 5

      Pihlajalinna aloittaa yt-neuvottelut – koskee 240 työntekijää

    6. 6

      IEA povaa ”räjähdysmäistä kasvua” USA:n öljyntuotantoon

    7. 7

      Haluatko parhaimman tuoton osakkeillesi? Tutkimus: Analyytikkojen kuunteleminen ei kannata

    8. 8

      Professori HS:ssa: ”Yhteiskunnan tehtävä ei ole tarjota koulutusta vastaavaa työtä”

    9. 9

      Suomalaiset ovat kiintyneet pahvisiin koodiläpysköihinsä – 20 vuotta, eikä edes Nordea uskalla vielä luopua

    10. 10

      Marja-Leenan, 59, verkkopankista löytyivät ventovieraan lainatiedot – Nordea: ”Erittäin valitettava tilanne”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Radiojuontaja haki asuntolainaa Nordeasta, virkailija kehotti palaamaan kotimaahan – näin vastaa pankki

    2. 2

      Uusia ilmalämpö­pumppuja ei tarvitse sammuttaa pakkasella, mutta yksi asia on hyvä muistaa – ”Pumppu voi luulla, että on kesä”

    3. 3

      Professori HS:ssa: ”Yhteiskunnan tehtävä ei ole tarjota koulutusta vastaavaa työtä”

    4. 4

      Vihreä Lanka: Aktiivimalli voi iskeä myös työkyvyttömään – Kela vahvistaa tilanteen ”jota lait eivät ota huomioon”

    5. 5

      Pihlajalinna aloittaa yt-neuvottelut – koskee 240 työntekijää

    6. 6

      Kolmen osakkaan taloyhtiössä yksi ei halunnut korjata tukimuuria – 35 000 euron sijaan maksoi lopulta 200 000 euroa

    7. 7

      Haluatko parhaimman tuoton osakkeillesi? Tutkimus: Analyytikkojen kuunteleminen ei kannata

    8. 8

      IEA povaa ”räjähdysmäistä kasvua” USA:n öljyntuotantoon

    9. 9

      Kela-siirto nosti toimeentulotuen hakijoiden määrää selvästi – menot kasvoivat lähes 100 miljoonaa

    10. 10

      Professori patistaa ihmisiä muuttamaan työn perässä – lukijat kommentoivat: ”Jos on kouluttautunut kirkonkattomaalariksi...”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Radiojuontaja haki asuntolainaa Nordeasta, virkailija kehotti palaamaan kotimaahan – näin vastaa pankki

    2. 2

      Oletko sinä ammatissa, jonka eläkeikä yhtäkkiä nousi? Katso lista

    3. 3

      Ismo, 50, vaihtoi toimistotyöt Lapin erämaihin – traaginen turma keväthangilla jätti haavan sieluun

    4. 4

      Nyt pääministeri Sipilä kommentoi kuohuntaa aiheuttanutta aktiivimallia: ”Työttömän näkökulmaa tässä on haettu”

    5. 5

      30 vuotta maksajana riitti – ”Puoliso pistää rahansa tuulemaan ja on käsi ojossa pyytämässä minulta lisää”

    6. 6

      Alle 60-vuotiaana eläkkeelle – näissä ammateissa osalla on yhä vanha etu

    7. 7

      Työttömiä on jäänyt pois vapaapalokuntien toiminnasta – liiton mukaan syynä aktiivimalli

    8. 8

      7 asiaa, joista syntyy riitaa parisuhteessa – terapeutti kummeksuu sitä, että usein mies maksaa laskut

    9. 9

      Kolmen osakkaan taloyhtiössä yksi ei halunnut korjata tukimuuria – 35 000 euron sijaan maksoi lopulta 200 000 euroa

    10. 10

      93 neliön vuokra-asunnossa asunut pariskunta väitti yhtäkkiä asunnon olevan 38,5 neliötä pienempi

    11. Näytä lisää