Jääkiekon SM-liigassa nähtiin pelottava tilanne viime viikon tiistaina, kun Vaasan Sportin hyökkääjä Miro Nalli tuupertui jäälle kesken HIFK–Sport-ottelun Helsingin jäähallissa.
Vaihtopenkille autettu Nalli vietiin ambulanssilla sairaalaan. Tarkempaa tietoa hänen voinnistaan ei ole saatu.
Kunnes nyt. IS tavoitti Nallin kommentoimaan vointiaan.
– Sen verran sanoin sanoa, että kunto on ihan ok, mutta kyllä nyt tulee taukoa peleistä, 24-vuotias hyökkääjä viestitti.
Nallin kausi on ohi.
Nalli on Tampereen Ilveksen kasvatti, joka pelasi ensimmäistä kauttaan Sportissa. Hän urakoi tällä kaudella 44 ottelua ja teki niissä 3+4=7 tehopistettä. Nallilla oli takanaan kaksi täyttä liigakautta Ilveksen riveissä.
Nalli sai viikko ennen HIFK-ottelua kovan tällin Ilveksen Aku Rädyn nyrkeistä. Hän palasi kehiin vierasottelussa HIFK:ta vastaan, teki maalin, mutta joutui sitten jättämään ottelun kesken.
Sport on jo lyönyt hanskat tiskiin tämän kauden osalta. Kotkapaidat ovat sarjataulukossa sijalla 13. Kausi päättyy runkosarjaan.