Ilves ja SaiPa tiedottivat pelaajakaupasta vain vähän ennen SM-liigan siirtorajan umpeutumista keskiviikkona.
Kaupan nimekkäin palanen oli Ilvekseen siirtyvä Greg Moro, 28. Raamikas kanadalaispuolustaja on tehnyt 29 otteluun tehot 2+5.
Toiseen suuntaan matkaavat puolustaja Santeri Airola sekä hyökkääjä Joona Korhonen. SaiPan kasvatti Airola, 22, on pelannut tällä kaudella viisi liigaottelua ja Korhonen, 20, vain kolme.
Neljän ottelun voittoputkessa paahtava Ilves majailee sarjataulukon toisena. 7. tammikuuta viimeksi voittanut ja viime viikkoina pelaajiaan ahkerasti myynyt SaiPa on viimeisenä.
SM-liigan viimeinen siirtopäivä oli muutoin varsin hiljainen. Päivän suurimmasta pommista vastasi Jukurit, joka tiedotti purkaneensa sopimuksen maalivahti Frans Tuohimaan kanssa. Seuran tiedotteen mukaan tämä tapahtui pelaajan pyynnöstä.
Lisäksi Sport kauppasi takarajapäivänä pois vielä kapteeninsa Sebastian Stålbergin ja kärkihyökkääjänsä Axel Holmströmin.
SM-liigan runkosarjaa on pelaamatta kahdeksasta 11:een ottelua.