SM-liigan pudotuspelien ulkopuolelle jääneen KalPan ensi kauden joukkue alkaa rakentua.
Laatusentteri Aapeli Räsäsen on pitkin talvea kuiskuteltu siirtyvän kasvattajaseuraansa Tapparaan, mutta huhu on ankka. Ilta-Sanomien tietojen mukaan Räsänen on tehnyt kaksivuotisen jatkosopimuksen KalPan kanssa.
Sopimuksessa on optio ulkomaille siirtymisestä.
23-vuotias Räsänen on liigan jalostuvia kykyjä, joka teki tällä kaudella 35 (12+23) tehopistettä 58 ottelussa. Vuotta aiemmin pistesaldo oli 23 (13+10).
Aloittajana Räsänen on jo liigan eliittiä voittoprosentillaan 59,3.
35-vuotias Tuomas Kiiskinen jatkaa hienoa uraansa KalPassa.
KalPan keulakuva, kapteeni Tuomas Kiiskinen on IS:n tietojen mukaan päättänyt jatkaa pelaajauraansa. 35-vuotias konkarihyökkääjä vetää keltaisen kilpinutun ylleen jälleen ensi syksynä.
Tällä kaudella Kiiskinen oli joukkueensa paras pistemies 51 ottelun saldollaan 14+26=40.
Kiiskinen on Kuopion oma poika, joka palasi vuosi sitten kotiin pelattuaan pitkään ulkomailla, ensin Ukrainassa KHL-seura Donbass Donetskissa ja sitten Ruotsissa.
Tommi Miettisen luotsaama KalPa oli alkuvuoden kuumimpia joukkueita liigassa, mutta sen kausi päättyi nolosti kuuden ottelun tappioputkeen. Runkosarjan loppusijoitus lipsahti yhdenneksitoista.