Lahden Pelicans uutisoi viikonloppuna tarjoavansa tammikuun kolmeen kotiotteluunsa poikkeuksellista VIP-pakettia hulppeaan 10 000 euron hintaan. Nyt ensimmäinen paketeista on mennyt kaupaksi.
Pelicans tiedotti maanantaina, että hollolalainen perheyritys Viherpalvelut Hyvönen Oy osti President VIP -nimellä kulkevan paketin lauantaina pelattavaan Pelicans–Jukurit-otteluun.
Paketti tarjoaa maksimissaan neljälle hengelle mahdollisuuden katsoa SM-liigaottelu täysin omassa rauhassa muuten tyhjässä Isku Areenassa.
Palveluun kuuluu muun muassa 120 kilometrin säteellä toimiva kuljetus jäähallille, vapaasti valitut paikat autiosta katsomosta, areenan sauna-aitio ja ammattikokin valmistamat ruokailut. VIP-vieraat pääsevät myös valitsemaan ottelussa kotijoukkueen parhaan pelaajan.
– 12-vuotias poikamme pelaa Pelicansin junioreissa ja on kova Pelicans- sekä Ryan Lasch -fani. Hän innostui valtavasti kuullessaan tällaisesta mahdollisuudesta. Meidät valittiin Hollolan vuoden 2019 yrittäjiksi emmekä ole tuota palkintoa mitenkään juhlineet, niin tässä on hyvä tilaisuus myös siihen, Hyvönen Oy:n talous- ja henkilöstöjohtaja Katja Hyvönen kertoi tiedotteessa.
Voimassaolevat koronasäännökset rajaavat yleisötapahtumiin sallittavan henkilömäärän kymmeneen henkilöön. SM-liigaseurat ovat joutuneet taloudellisesti todella tiukoille, kun otteluita on jouduttu pelaamaan tyhjille katsomoille.
– Halusimme tukea ja auttaa seuraa. Pelicans on pelannut todella hienosti tämän kauden ja onhan se upeaa päästä seuraamaan ja kannustamaan joukkuetta privaattipaikoille, Hyvönen totesi.