Professori: Edus­kunta olisi perusteltua kutsua koolle – kyseen­alaistaa Halla-ahon tulkinnan

Valtiosääntöoikeuden professori Veli-Pekka Viljanen toteaa, että Halla-aholla ei ole ehdotonta velvollisuutta kutsua eduskuntaa koolle.

Istuntotauon keskeyttäminen olisi Veli-Pekka Viljasen mukaan parlamentarismin periaatteiden mukaista.

Turun yliopiston valtiosääntöoikeuden professori Veli-Pekka Viljanen sanoo, että parlamentarismin periaatteiden mukaan eduskunnan koolle kutsuminen olisi perusteltua.

– On parlamentarismin kannalta painava seikka, että kaikki oppositiopuolueet ovat pyytäneet eduskuntaa koolle. Parlamentarismin periaatteet puoltavat keskeyttämistä.

Viljanen korostaa, että koko Suomen parlamentaarinen järjestelmä perustuu hallituksen ja opposition vuoropuhelulle.

Oppositio vaati perjantaina eduskunnan puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps) keskeyttämään eduskunnan istuntotauon ja kutsumaan eduskunnan koolle. Oppositio haluaa käsitellä hallituksen ministereiden kannanottoja ja luottamusta sekä koko hallituksen toimintakykyä.

Lue lisää: Oppositio­puolueet lähettäneet yhteis­kirjeen Halla-aholle – tästä on kyse

Viljanen toteaa, että puhemiehellä ei ole valtiosääntöoikeuden näkökulmasta ehdotonta velvollisuutta kutsua eduskuntaa koolle. Hän sanoo, että Suomessa puhemiehellä on merkittävä harkintavalta. Eduskunnan koolle kutsuminen on puhemiehen tehtävä.

– Puhemiehellä on asiassa harkintavaltaa. Olisi asianmukaista ottaa huomioon parlamentarismin periaatteet.

Aiemmin Halla-aho on sanonut, että eduskuntaa ei ole syytä kutsua koolle, ellei ole selkeitä merkkejä siitä, että hallitus tai yksittäinen ministeri ei nauti eduskunnan luottamusta. Perjantaina Halla-aho ilmoitti, että harkitsee eduskunnan kutsumista koolle.

Lue lisää: Halla-aho: Eduskuntaa ei pyydetty koolle

Lue lisää: Jussi Halla-aho harkitsee istuntotauon keskeyttämistä: ”Hyvin poikkeuksellisesta toimen­piteestä olisi kysymys”

Viljanen kyseenalaistaa Halla-ahon tulkinnan. Hänen mukaansa mahdollisen luottamusäänestyksen lopputulosta ei pitäisi ennakoida. Hän sanoo, että luottamusta ei pitäisi ennalta olettaa.

– Oppositio haluaa mittauttaa tämän hallituksen luottamuksen. Hallituksen enemmistö on aika niukka.

Hallituspuolueissa on 109 kansanedustajaa. Oppositiopuolueissa on yhteensä 91 kansanedustajaa.

Kaikkien oppositiopuolueiden puhemiehelle lähettämässä yhteiskirjeessä ei vielä esitetä äänestystä valtiovarainministeri Riikka Purran (ps) luottamuksesta. Purra joutui tällä viikolla kohun keskelle, kun paljastui, että hän on vuonna 2008 kirjoittanut nimimerkillä ”riikka” rasistisia tekstejä Jussi Halla-ahon blogiin.

Purra on pyytänyt aiempia kirjoituksiaan anteeksi. Hän ei ole julkisuudessa suoraan myöntänyt, että on nimimerkin ”riikka” takana.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?