Marin otti talvisodan esille Kiovassa

Pääministerin mukaan talvisodan rauha ei ole sitä, mitä ukrainalaiset haluavat.

10.3. 16:56

Pääministeri Sanna Marin (sd) viittasi talvisotaan Kiovassa perjantaina pidetyssä tiedotustilaisuudessa.

– Suomi vastusti aggressiivista naapuriaan talvisodassa. Meidän taistelumme oli yhtä sankarillinen kuin teidän, mutta meidän rauhamme ei ollut sitä, mitä te toivoisitte, Marin sanoi.

Talvisota päättyi 13. maaliskuuta 1940. Osana rauhansopimusta Suomi joutui luovuttamaan Neuvostoliitolle muun muassa Karjalankannaksen, Laatokan Karjalan ja Suomenlahden ulkosaaria. Hanko vuokrattiin Neuvostoliitolle laivastotukikohdaksi.

Marinin mukaan Suomi tietää historiansa vuoksi paremmin kuin useimmat muut, että Ukrainan tukemista on jatkettava.

– Olimme liian yksin taistelussamme ja meidät jätettiin liian yksin, kun rauha tuli. Tiedämme, että rauhan on tultava teidän ehdoillanne, kun te haluatte sitä, Marin painotti.

Alla olevalta videolta voit katsoa Zelenskyin osuuden tiedotustilaisuudesta (video on ukrainaksi):

Marin sanoi Suomen tukevan Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kymmenkohtaista rauhanehdotusta.

Zelenskyi vaatii muun muassa Ukrainan alueellisen koskemattomuuden palauttamista, Venäjän joukkojen vetäytymistä Ukrainasta sekä vihollisuuksien lopettamista.

Marinin mukaan Venäjän presidentin Vladimir Putinin on vastattava rikoksistaan.

– Tässä sodassa sankareita on vain toisella puolella, teidän lapsenne ja lapsenlapsenne tulevat olemaan ylpeitä. Venäläiset eivät voi sanoa samaa, Marin totesi.

Marin halasi lämpimästi Ukrainan presidenttiä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?