Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk) kertoi torstaina eduskunnassa, ettei hänen WhatsApp-tiliään ollut kaapattu.
Lintilä oli aiemmin kertonut joutuneensa hakkeroinnin uhriksi sen jälkeen, kun hänen eduskuntakännykästään lähti keskustan sisäiseen viestiryhmään meemiviesti, jossa pilailtiin pääministeri Sanna Marinin (sd) ja Sdp:n varapuheenjohtaja Matias Mäkysen kustannuksella.
Lintilän puhelimen tekninen tutkinta valmistui torstaina.
– Kun alkujaan käytin termiä kaapattu, se oli aika vahvaa ylireagointia tilanteessa, jossa tiesin etten itse ole kyseistä viestiä lähettänyt, mutta puhelimesta lähti se viesti, Lintilä sanoi.
– Se oli epätietoisuuden tila.
”Edelleen on epäselvää, mitä on tapahtunut.
Lintilä kertoi eduskuntapuhelimensa olleen takin taskussa hetkellä, jolloin viesti lähti. Hänen käsityksensä mukaan rinnakkaiskäyttö on mahdollista, mikäli siihen on oikeudet.
Lintilä kuitenkin totesi, ettei hänen tekninen osaamisensa riitä selittämään asiaa tarkemmin. Hänen mukaansa tilanne on ollut kaikkinensa kiusallinen.
– Edelleen on epäselvää, mitä on tapahtunut. Olen pahoillani siitä hämmennyksestä, jota matkan aikana on tullut.
Alla olevalla videolla Timo Haapalan ja Olli Wariksen analyysi Lintilän tiedotustilaisuudesta.
Lintilän tiedotustilaisuus on nyt päättynyt. Hetki hetkeltä -seuranta löytyy jutun lopusta.