Tasavallan presidentin puolison Jenni Haukion puhuttelutapa muuttui hiljattain.
Puhuttelumuoto muuttui rouva Jenni Haukiosta tohtori Jenni Haukioksi. Haukio väitteli tohtoriksi joulukuun alussa, mutta oppiarvon vahvistamisessa on kulunut hetki.
Lue lisää: Jenni Haukion titteli vaihtui
Twitterissä kummasteltiin kuitenkin, miksei Haukiota puhuteltu hänen aiemman koulutustittelinsä, valtiotieteiden maisterin pohjalta.
Aiheeseen otti kantaa presidentti Tarja Halosen puoliso Pentti Arajärvi, jota on myös puhuteltu tohtorina.
– Tohtori Haukion ja edeltäjieni kohdalla kyse oli vanhan maailman käytännöstä, jossa naispuoliso määritellään miehensä kautta. Vielä pahempi on amerikkalainen käytäntö, mrs John Smith. Itse olin ennen tohtorintutkintoa entisellä ammattinimikkeellä, valiokuntaneuvos, Arajärvi twiittasi.
Presidentinkansliasta kerrottiinkin aiemmin IS:lle, että Haukion puhuttelutapamuutos vastaa jo aiemmin vakiintunutta käytäntöä.
– Näin toimittiin myös tohtori Pentti Arajärven kohdalla, kun hän vuonna 2003 valmistui oikeustieteen tohtoriksi, kansliasta kerrottiin.