Päivi Räsänen huolestui Suomen varautumisesta: ”Miljoona suomalaista jäisi ilman väestönsuojaa, jos sota syttyisi nyt”

Räsänen jätti kirjallisen kysymyksen vastuuministerin vastattavaksi.

Kansanedustaja Päivi Räsänen kysyy, miten Suomi aikoo vahvistaa kriisivalmiuttaan väestönsuojelussa.

28.2.2022 13:44

Ex-sisäministeri, kansanedustaja Päivi Räsänen (kd) haluaa suomalaisten väestönsuojat ajan tasalle.

Räsäsen mielestä varautuminen pitää tehdä nyt, ei mahdollisen kriisin aikana.

– Miljoona suomalaista jäisi ilman väestönsuojaa, jos sota syttyisi nyt. Vielä isompi osa kansalaisista jäisi ilman oikeasti toimivaa ja hyvässä kunnossa pidettyä suojaa, Räsänen kirjoitti kirjallisessa kysymyksessään.

Suomessa oli pari vuotta sitten 54  000 väestönsuojaa, joissa oli suojapaikka 4,4 miljoonalle ihmiselle.

Räsäsen mukaan väestönsuojien kunnosta pitäisi myös huolehtia riittävästi.

– Väestönsuojat olisi pitänyt tarkastaa, taloyhtiöiden kouluttaa suojien hoitajat ja hankkia kriittinen varustus ruoka ja vesi huomioiden. Kerrostaloissa väestönsuojien kunnossapito on taloyhtiöiden vastuulla, mutta suojien hoitoa on monin paikoin laiminlyöty, Räsänen sanoi.

Räsänen ei ymmärrä sitä, että väestönsuojien rakentamisesta tingittäisiin.

– Väestön suojelua ei tule heikentää energiansäästön, normienpurkamisen ja asuntorakentamisen kustannussäästöjen purkamisen vuoksi.

– Uhkatilanteessa kansalaiset voidaan ohjata evakuoinnin sijaan väestönsuojiin. Väestönsuojaa ei kuitenkaan tänä päivänä rakenneta pelkästään ääritilanteita varten, vaan sitä voidaan käyttää myös muihin tarkoituksiin.

– Niin kauan kuin tarvitsemme puolustusvoimia suojaksemme, tarvitsemme myös väestönsuojia asukkaidemme suojaamiseksi sodan vaaroilta, Räsänen sanoi.

Räsäsen kysymys mennee sisäministeri Krista Mikkosen (vihr) vastattavaksi.

– Millä tavoin Suomi vahvistaa kriisivalmiuttaan väestönsuojelun osalta, Räsänen kysyi.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?