Tässä uusi eduskunta – katso kaikki 200 kansanedustajaa

rac

Julkaistu: , Päivitetty:

Äänestysprosentti nousi 1,9 prosenttiyksikköä vuoden 2015 eduskuntavaaleista.
Eduskuntavaaleissa 14. huhtikuuta äänesti tasan 72% äänioikeutetuista suomalaisista. Nämä 200 kansanedustajaa he valitsivat hoitamaan asioitaan seuraavaksi neljäksi vuodeksi.



Suomen keskusta

  1. Sipilä, Juha – Oulun vaalipiiri
  2. Heikkinen, Hannakaisa – Savo-Karjalan vaalipiiri
  3. Kivisaari, Pasi – Vaasan vaalipiiri
  4. Leppä, Jari – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  5. Kinnunen, Mikko – Oulun vaalipiiri
  6. Kaikkonen, Antti – Uudenmaan vaalipiiri
  7. Kalmari, Anne – Keski-Suomen vaalipiiri
  8. Saarikko, Annika – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  9. Kulmuni, Katri – Lapin vaalipiiri
  10. Pirttilahti, Arto – Pirkanmaan vaalipiiri
  11. Pylväs, Juha – Oulun vaalipiiri
  12. Vehviläinen, Anu – Savo-Karjalan vaalipiiri
  13. Lintilä, Mika – Vaasan vaalipiiri
  14. Kemppi, Hilkka – Hämeen vaalipiiri
  15. Kalli, Eeva – Satakunnan vaalipiiri
  16. Kosonen, Hanna – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  17. Mattila, Hanna-Leena – Oulun vaalipiiri
  18. Vanhanen, Matti – Uudenmaan vaalipiiri
  19. Hoskonen, Hannu – Savo-Karjalan vaalipiiri
  20. Savola, Mikko – Vaasan vaalipiiri
  21. Aittakumpu, Pekka – Oulun vaalipiiri
  22. Honkonen, Petri – Keski-Suomen vaalipiiri
  23. Kiviranta, Esko – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  24. Kärnä, Mikko – Lapin vaalipiiri
  25. Torniainen, Ari – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  26. Ovaska, Jouni – Pirkanmaan vaalipiiri
  27. Rantakangas, Antti – Oulun vaalipiiri
  28. Huttunen, Hanna – Savo-Karjalan vaalipiiri
  29. Kurvinen, Antti – Vaasan vaalipiiri
  30. Könttä, Joonas – Keski-Suomen vaalipiiri
  31. Lohi, Markus – Lapin vaalipiiri

Perussuomalaiset

  1. Meri, Leena – Uudenmaan vaalipiiri
  2. Tavio, Ville – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  3. Tynkkynen, Sebastian – Oulun vaalipiiri
  4. Savio, Sami – Pirkanmaan vaalipiiri
  5. Halla-aho, Jussi – Helsingin vaalipiiri
  6. Eerola, Juho – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  7. Ranne, Lulu – Hämeen vaalipiiri
  8. Niikko, Mika – Uudenmaan vaalipiiri
  9. Peltokangas, Mauri – Vaasan vaalipiiri
  10. Antikainen, Sanna – Savo-Karjalan vaalipiiri
  11. Huhtasaari, Laura – Satakunnan vaalipiiri
  12. Purra, Riikka – Uudenmaan vaalipiiri
  13. Junnila, Vilhelm – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  14. Hakkarainen, Teuvo – Keski-Suomen vaalipiiri
  15. Simula, Jenna – Oulun vaalipiiri
  16. Puisto, Sakari – Pirkanmaan vaalipiiri
  17. Rantanen, Mari – Helsingin vaalipiiri
  18. Mäkelä, Jani – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  19. Lehto, Rami – Hämeen vaalipiiri
  20. Juvonen, Arja – Uudenmaan vaalipiiri
  21. Mäenpää, Juha – Vaasan vaalipiiri
  22. Wihonen, Jussi – Savo-Karjalan vaalipiiri
  23. Elomaa, Ritva ”Kike” – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  24. Immonen, Olli – Oulun vaalipiiri
  25. Koponen, Ari – Uudenmaan vaalipiiri
  26. Vallin, Veikko – Pirkanmaan vaalipiiri
  27. Juuso, Kaisa – Lapin vaalipiiri
  28. Packalén, Tom – Helsingin vaalipiiri
  29. Laakso, Kristian Sheikki – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  30. Koskela, Jari – Satakunnan vaalipiiri
  31. Ronkainen, Jari – Hämeen vaalipiiri
  32. Slunga-Poutsalo, Riikka – Uudenmaan vaalipiiri
  33. Lundén, Mikko – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  34. Mäkynen, Jukka – Vaasan vaalipiiri
  35. Kotiaho, Jouni – Keski-Suomen vaalipiiri
  36. Reijonen, Minna – Savo-Karjalan vaalipiiri
  37. Vähämäki, Ville – Oulun vaalipiiri
  38. Niemi, Veijo – Pirkanmaan vaalipiiri
  39. Turtiainen, Ano – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus

  1. Lepomäki, Elina – Uudenmaan vaalipiiri
  2. Zyskowicz, Ben – Helsingin vaalipiiri
  3. Mykkänen, Kai – Uudenmaan vaalipiiri
  4. Ikonen, Anna-Kaisa – Pirkanmaan vaalipiiri
  5. Orpo, Petteri – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  6. Häkkänen, Antti – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  7. Pelkonen, Jaana – Helsingin vaalipiiri
  8. Grahn-Laasonen, Sanni – Hämeen vaalipiiri
  9. Kauma, Pia – Uudenmaan vaalipiiri
  10. Risikko, Paula – Vaasan vaalipiiri
  11. Talvitie, Mari-Leena – Oulun vaalipiiri
  12. Multala, Sari – Uudenmaan vaalipiiri
  13. Vartiainen, Juhana – Helsingin vaalipiiri
  14. Kilpi, Marko – Savo-Karjalan vaalipiiri
  15. Vikman, Sofia – Pirkanmaan vaalipiiri
  16. Kanerva, Ilkka – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  17. Vestman, Heikki – Uudenmaan vaalipiiri
  18. Kopra, Jukka – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  19. Koulumies, Terhi – Helsingin vaalipiiri
  20. Jokinen, Kalle – Hämeen vaalipiiri
  21. Wallinheimo, Sinuhe – Keski-Suomen vaalipiiri
  22. Laiho, Mia – Uudenmaan vaalipiiri
  23. Kiuru, Pauli – Pirkanmaan vaalipiiri
  24. Marttinen, Matias – Satakunnan vaalipiiri
  25. Virolainen, Anne-Mari – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  26. Sarkomaa, Sari – Helsingin vaalipiiri
  27. Sjöblom, Ruut – Uudenmaan vaalipiiri
  28. Sankelo, Janne – Vaasan vaalipiiri
  29. Kaunisto, Ville – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  30. Heikkinen, Janne – Oulun vaalipiiri
  31. Tolvanen, Kari – Uudenmaan vaalipiiri
  32. Rydman, Wille – Helsingin vaalipiiri
  33. Eestilä, Markku – Savo-Karjalan vaalipiiri
  34. Satonen, Arto – Pirkanmaan vaalipiiri
  35. Heinonen, Timo – Hämeen vaalipiiri
  36. Sirén, Saara-Sofia – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  37. Keto-Huovinen – Pihla Uudenmaan vaalipiiri
  38. Autto, Heikki – Lapin vaalipiiri

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

  1. Lindtman, Antti – Uudenmaan vaalipiiri
  2. Marin, Sanna – Pirkanmaan vaalipiiri
  3. Paatero, Sirpa – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  4. Haatainen, Tuula – Helsingin vaalipiiri
  5. Skinnari, Ville – Hämeen vaalipiiri
  6. Lindén, Aki – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  7. Rinne, Antti – Uudenmaan vaalipiiri
  8. Mäkisalo-Ropponen, Merja – Savo-Karjalan vaalipiiri
  9. Urpilainen, Jutta – Vaasan vaalipiiri
  10. Nurminen, Ilmari – Pirkanmaan vaalipiiri
  11. Guzenina, Maria – Uudenmaan vaalipiiri
  12. Salonen, Kristiina – Satakunnan vaalipiiri
  13. Kiljunen, Anneli – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  14. Mäkinen, Riitta – Keski-Suomen vaalipiiri
  15. Tuppurainen, Tytti – Oulun vaalipiiri
  16. Heinäluoma, Eveliina – Helsingin vaalipiiri
  17. Filatov, Tarja – Hämeen vaalipiiri
  18. Eloranta, Eeva-Johanna – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  19. Harakka, Timo – Uudenmaan vaalipiiri
  20. Viitanen, Pia – Pirkanmaan vaalipiiri
  21. Werning, Paula – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  22. Kiljunen, Kimmo – Uudenmaan vaalipiiri
  23. Eskelinen, Seppo – Savo-Karjalan vaalipiiri
  24. Tuomioja, Erkki – Helsingin vaalipiiri
  25. Berg, Kim – Vaasan vaalipiiri
  26. Asell, Marko – Pirkanmaan vaalipiiri
  27. Koskinen, Johannes – Hämeen vaalipiiri
  28. Taimela, Katja – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  29. Kvarnström, Johan – Uudenmaan vaalipiiri
  30. Kiuru, Krista – Satakunnan vaalipiiri
  31. Kymäläinen, Suna – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  32. Rantanen, Piritta – Keski-Suomen vaalipiiri
  33. al-Taee, Hussein – Uudenmaan vaalipiiri
  34. Ojala-Niemelä, Johanna – Lapin vaalipiiri
  35. Piirainen, Raimo – Oulun vaalipiiri
  36. Gustafsson, Jukka – Pirkanmaan vaalipiiri
  37. Väätäinen, Tuula – Savo-Karjalan vaalipiiri
  38. Kari, Mika – Hämeen vaalipiiri
  39. Malm, Niina – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  40. Viljanen, Heidi – Satakunnan vaalipiiri

Vihreä liitto

  1. Haavisto, Pekka – Helsingin vaalipiiri
  2. Petelius, Pirkka-Pekka – Uudenmaan vaalipiiri
  3. Ohisalo, Maria – Helsingin vaalipiiri
  4. Suomela, Iiris – Pirkanmaan vaalipiiri
  5. Hopsu, Inka – Uudenmaan vaalipiiri
  6. Holopainen, Mari – Helsingin vaalipiiri
  7. Virta, Sofia – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  8. Koponen, Noora – Uudenmaan vaalipiiri
  9. Järvinen, Heli – Kaakkois-Suomen vaalipiiri
  10. Kari, Emma – Helsingin vaalipiiri
  11. Mikkonen, Krista – Savo-Karjalan vaalipiiri
  12. Pitko, Jenni – Oulun vaalipiiri
  13. Hassi, Satu – Pirkanmaan vaalipiiri
  14. Hyrkkö, Saara – Uudenmaan vaalipiiri
  15. Alanko-Kahiluoto, Outi – Helsingin vaalipiiri
  16. Forsgrén, Bella – Keski-Suomen vaalipiiri
  17. Soinikoski, Mirka – Hämeen vaalipiiri
  18. Harjanne, Atte – Helsingin vaalipiiri
  19. Elo, Tiina – Uudenmaan vaalipiiri
  20. Holopainen, Hanna – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Vasemmistoliitto

  1. Arhinmäki, Paavo – Helsingin vaalipiiri
  2. Andersson, Li – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  3. Sarkkinen, Hanna – Oulun vaalipiiri
  4. Saramo, Jussi – Uudenmaan vaalipiiri
  5. Kontula, Anna – Pirkanmaan vaalipiiri
  6. Kivelä, Mai – Helsingin vaalipiiri
  7. Yrttiaho, Johannes – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  8. Kyllönen, Merja – Oulun vaalipiiri
  9. Semi, Matti – Savo-Karjalan vaalipiiri
  10. Pekonen, Aino-Kaisa – Hämeen vaalipiiri
  11. Honkasalo, Veronika – Helsingin vaalipiiri
  12. Mustajärvi, Markus – Lapin vaalipiiri
  13. Lohikoski, Pia – Uudenmaan vaalipiiri
  14. Kautto, Juho – Keski-Suomen vaalipiiri
  15. Myllykoski, Jari – Satakunnan vaalipiiri
  16. Hänninen, Katja – Oulun vaalipiiri

Suomen ruotsalainen kansanpuolue

  1. Henriksson, Anna-Maja – Vaasan vaalipiiri
  2. Adlercreutz, Anders – Uudenmaan vaalipiiri
  3. Strand, Joakim – Vaasan vaalipiiri
  4. Blomqvist, Thomas – Uudenmaan vaalipiiri
  5. Biaudet, Eva – Helsingin vaalipiiri
  6. Ollikainen, Mikko – Vaasan vaalipiiri
  7. Rehn-Kivi, Veronica – Uudenmaan vaalipiiri
  8. Bergqvist, Sandra – Varsinais-Suomen vaalipiiri
  9. Norrback, Anders – Vaasan vaalipiiri

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)

  1. Essayah, Sari – Savo-Karjalan vaalipiiri
  2. Tanus, Sari – Pirkanmaan vaalipiiri
  3. Östman, Peter – Vaasan vaalipiiri
  4. Laukkanen, Antero – Uudenmaan vaalipiiri
  5. Räsänen, Päivi – Hämeen vaalipiiri

Muut ryhmät

  • Harkimo, Harry – Uudenmaan vaalipiiri
  • Löfström, Mats – Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri




Juttua muokattu 17.4. klo 11.20. Timo Suhosen tilalle eduskuntaan nousi tarkastuslaskennan jälkeen Tuula Väätäinen.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt