Tässä uusi eduskunta – katso kaikki 200 kansanedustajaa - Politiikka - Ilta-Sanomat

Tässä uusi eduskunta – katso kaikki 200 kansanedustajaa

Äänestysprosentti nousi 1,9 prosenttiyksikköä vuoden 2015 eduskuntavaaleista.

15.4.2019 2:42 | Päivitetty 17.4.2019 11:21

Eduskuntavaaleissa 14. huhtikuuta äänesti tasan 72% äänioikeutetuista suomalaisista. Nämä 200 kansanedustajaa he valitsivat hoitamaan asioitaan seuraavaksi neljäksi vuodeksi.

Suomen keskusta

  1. Sipilä, Juha – Oulun vaalipiiri

  2. Heikkinen, Hannakaisa – Savo-Karjalan vaalipiiri

  3. Kivisaari, Pasi – Vaasan vaalipiiri

  4. Leppä, Jari – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  5. Kinnunen, Mikko – Oulun vaalipiiri

  6. Kaikkonen, Antti – Uudenmaan vaalipiiri

  7. Kalmari, Anne – Keski-Suomen vaalipiiri

  8. Saarikko, Annika – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  9. Kulmuni, Katri – Lapin vaalipiiri

  10. Pirttilahti, Arto – Pirkanmaan vaalipiiri

  11. Pylväs, Juha – Oulun vaalipiiri

  12. Vehviläinen, Anu – Savo-Karjalan vaalipiiri

  13. Lintilä, Mika – Vaasan vaalipiiri

  14. Kemppi, Hilkka – Hämeen vaalipiiri

  15. Kalli, Eeva – Satakunnan vaalipiiri

  16. Kosonen, Hanna – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  17. Mattila, Hanna-Leena – Oulun vaalipiiri

  18. Vanhanen, Matti – Uudenmaan vaalipiiri

  19. Hoskonen, Hannu – Savo-Karjalan vaalipiiri

  20. Savola, Mikko – Vaasan vaalipiiri

  21. Aittakumpu, Pekka – Oulun vaalipiiri

  22. Honkonen, Petri – Keski-Suomen vaalipiiri

  23. Kiviranta, Esko – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  24. Kärnä, Mikko – Lapin vaalipiiri

  25. Torniainen, Ari – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  26. Ovaska, Jouni – Pirkanmaan vaalipiiri

  27. Rantakangas, Antti – Oulun vaalipiiri

  28. Huttunen, Hanna – Savo-Karjalan vaalipiiri

  29. Kurvinen, Antti – Vaasan vaalipiiri

  30. Könttä, Joonas – Keski-Suomen vaalipiiri

  31. Lohi, Markus – Lapin vaalipiiri

Perussuomalaiset

  1. Meri, Leena – Uudenmaan vaalipiiri

  2. Tavio, Ville – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  3. Tynkkynen, Sebastian – Oulun vaalipiiri

  4. Savio, Sami – Pirkanmaan vaalipiiri

  5. Halla-aho, Jussi – Helsingin vaalipiiri

  6. Eerola, Juho – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  7. Ranne, Lulu – Hämeen vaalipiiri

  8. Niikko, Mika – Uudenmaan vaalipiiri

  9. Peltokangas, Mauri – Vaasan vaalipiiri

  10. Antikainen, Sanna – Savo-Karjalan vaalipiiri

  11. Huhtasaari, Laura – Satakunnan vaalipiiri

  12. Purra, Riikka – Uudenmaan vaalipiiri

  13. Junnila, Vilhelm – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  14. Hakkarainen, Teuvo – Keski-Suomen vaalipiiri

  15. Simula, Jenna – Oulun vaalipiiri

  16. Puisto, Sakari – Pirkanmaan vaalipiiri

  17. Rantanen, Mari – Helsingin vaalipiiri

  18. Mäkelä, Jani – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  19. Lehto, Rami – Hämeen vaalipiiri

  20. Juvonen, Arja – Uudenmaan vaalipiiri

  21. Mäenpää, Juha – Vaasan vaalipiiri

  22. Wihonen, Jussi – Savo-Karjalan vaalipiiri

  23. Elomaa, Ritva ”Kike” – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  24. Immonen, Olli – Oulun vaalipiiri

  25. Koponen, Ari – Uudenmaan vaalipiiri

  26. Vallin, Veikko – Pirkanmaan vaalipiiri

  27. Juuso, Kaisa – Lapin vaalipiiri

  28. Packalén, Tom – Helsingin vaalipiiri

  29. Laakso, Kristian Sheikki – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  30. Koskela, Jari – Satakunnan vaalipiiri

  31. Ronkainen, Jari – Hämeen vaalipiiri

  32. Slunga-Poutsalo, Riikka – Uudenmaan vaalipiiri

  33. Lundén, Mikko – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  34. Mäkynen, Jukka – Vaasan vaalipiiri

  35. Kotiaho, Jouni – Keski-Suomen vaalipiiri

  36. Reijonen, Minna – Savo-Karjalan vaalipiiri

  37. Vähämäki, Ville – Oulun vaalipiiri

  38. Niemi, Veijo – Pirkanmaan vaalipiiri

  39. Turtiainen, Ano – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Kansallinen Kokoomus

  1. Lepomäki, Elina – Uudenmaan vaalipiiri

  2. Zyskowicz, Ben – Helsingin vaalipiiri

  3. Mykkänen, Kai – Uudenmaan vaalipiiri

  4. Ikonen, Anna-Kaisa – Pirkanmaan vaalipiiri

  5. Orpo, Petteri – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  6. Häkkänen, Antti – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  7. Pelkonen, Jaana – Helsingin vaalipiiri

  8. Grahn-Laasonen, Sanni – Hämeen vaalipiiri

  9. Kauma, Pia – Uudenmaan vaalipiiri

  10. Risikko, Paula – Vaasan vaalipiiri

  11. Talvitie, Mari-Leena – Oulun vaalipiiri

  12. Multala, Sari – Uudenmaan vaalipiiri

  13. Vartiainen, Juhana – Helsingin vaalipiiri

  14. Kilpi, Marko – Savo-Karjalan vaalipiiri

  15. Vikman, Sofia – Pirkanmaan vaalipiiri

  16. Kanerva, Ilkka – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  17. Vestman, Heikki – Uudenmaan vaalipiiri

  18. Kopra, Jukka – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  19. Koulumies, Terhi – Helsingin vaalipiiri

  20. Jokinen, Kalle – Hämeen vaalipiiri

  21. Wallinheimo, Sinuhe – Keski-Suomen vaalipiiri

  22. Laiho, Mia – Uudenmaan vaalipiiri

  23. Kiuru, Pauli – Pirkanmaan vaalipiiri

  24. Marttinen, Matias – Satakunnan vaalipiiri

  25. Virolainen, Anne-Mari – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  26. Sarkomaa, Sari – Helsingin vaalipiiri

  27. Sjöblom, Ruut – Uudenmaan vaalipiiri

  28. Sankelo, Janne – Vaasan vaalipiiri

  29. Kaunisto, Ville – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  30. Heikkinen, Janne – Oulun vaalipiiri

  31. Tolvanen, Kari – Uudenmaan vaalipiiri

  32. Rydman, Wille – Helsingin vaalipiiri

  33. Eestilä, Markku – Savo-Karjalan vaalipiiri

  34. Satonen, Arto – Pirkanmaan vaalipiiri

  35. Heinonen, Timo – Hämeen vaalipiiri

  36. Sirén, Saara-Sofia – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  37. Keto-Huovinen – Pihla Uudenmaan vaalipiiri

  38. Autto, Heikki – Lapin vaalipiiri

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

  1. Lindtman, Antti – Uudenmaan vaalipiiri

  2. Marin, Sanna – Pirkanmaan vaalipiiri

  3. Paatero, Sirpa – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  4. Haatainen, Tuula – Helsingin vaalipiiri

  5. Skinnari, Ville – Hämeen vaalipiiri

  6. Lindén, Aki – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  7. Rinne, Antti – Uudenmaan vaalipiiri

  8. Mäkisalo-Ropponen, Merja – Savo-Karjalan vaalipiiri

  9. Urpilainen, Jutta – Vaasan vaalipiiri

  10. Nurminen, Ilmari – Pirkanmaan vaalipiiri

  11. Guzenina, Maria – Uudenmaan vaalipiiri

  12. Salonen, Kristiina – Satakunnan vaalipiiri

  13. Kiljunen, Anneli – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  14. Mäkinen, Riitta – Keski-Suomen vaalipiiri

  15. Tuppurainen, Tytti – Oulun vaalipiiri

  16. Heinäluoma, Eveliina – Helsingin vaalipiiri

  17. Filatov, Tarja – Hämeen vaalipiiri

  18. Eloranta, Eeva-Johanna – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  19. Harakka, Timo – Uudenmaan vaalipiiri

  20. Viitanen, Pia – Pirkanmaan vaalipiiri

  21. Werning, Paula – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  22. Kiljunen, Kimmo – Uudenmaan vaalipiiri

  23. Eskelinen, Seppo – Savo-Karjalan vaalipiiri

  24. Tuomioja, Erkki – Helsingin vaalipiiri

  25. Berg, Kim – Vaasan vaalipiiri

  26. Asell, Marko – Pirkanmaan vaalipiiri

  27. Koskinen, Johannes – Hämeen vaalipiiri

  28. Taimela, Katja – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  29. Kvarnström, Johan – Uudenmaan vaalipiiri

  30. Kiuru, Krista – Satakunnan vaalipiiri

  31. Kymäläinen, Suna – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  32. Rantanen, Piritta – Keski-Suomen vaalipiiri

  33. al-Taee, Hussein – Uudenmaan vaalipiiri

  34. Ojala-Niemelä, Johanna – Lapin vaalipiiri

  35. Piirainen, Raimo – Oulun vaalipiiri

  36. Gustafsson, Jukka – Pirkanmaan vaalipiiri

  37. Väätäinen, Tuula – Savo-Karjalan vaalipiiri

  38. Kari, Mika – Hämeen vaalipiiri

  39. Malm, Niina – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  40. Viljanen, Heidi – Satakunnan vaalipiiri

Vihreä liitto

  1. Haavisto, Pekka – Helsingin vaalipiiri

  2. Petelius, Pirkka-Pekka – Uudenmaan vaalipiiri

  3. Ohisalo, Maria – Helsingin vaalipiiri

  4. Suomela, Iiris – Pirkanmaan vaalipiiri

  5. Hopsu, Inka – Uudenmaan vaalipiiri

  6. Holopainen, Mari – Helsingin vaalipiiri

  7. Virta, Sofia – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  8. Koponen, Noora – Uudenmaan vaalipiiri

  9. Järvinen, Heli – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  10. Kari, Emma – Helsingin vaalipiiri

  11. Mikkonen, Krista – Savo-Karjalan vaalipiiri

  12. Pitko, Jenni – Oulun vaalipiiri

  13. Hassi, Satu – Pirkanmaan vaalipiiri

  14. Hyrkkö, Saara – Uudenmaan vaalipiiri

  15. Alanko-Kahiluoto, Outi – Helsingin vaalipiiri

  16. Forsgrén, Bella – Keski-Suomen vaalipiiri

  17. Soinikoski, Mirka – Hämeen vaalipiiri

  18. Harjanne, Atte – Helsingin vaalipiiri

  19. Elo, Tiina – Uudenmaan vaalipiiri

  20. Holopainen, Hanna – Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Vasemmistoliitto

  1. Arhinmäki, Paavo – Helsingin vaalipiiri

  2. Andersson, Li – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  3. Sarkkinen, Hanna – Oulun vaalipiiri

  4. Saramo, Jussi – Uudenmaan vaalipiiri

  5. Kontula, Anna – Pirkanmaan vaalipiiri

  6. Kivelä, Mai – Helsingin vaalipiiri

  7. Yrttiaho, Johannes – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  8. Kyllönen, Merja – Oulun vaalipiiri

  9. Semi, Matti – Savo-Karjalan vaalipiiri

  10. Pekonen, Aino-Kaisa – Hämeen vaalipiiri

  11. Honkasalo, Veronika – Helsingin vaalipiiri

  12. Mustajärvi, Markus – Lapin vaalipiiri

  13. Lohikoski, Pia – Uudenmaan vaalipiiri

  14. Kautto, Juho – Keski-Suomen vaalipiiri

  15. Myllykoski, Jari – Satakunnan vaalipiiri

  16. Hänninen, Katja – Oulun vaalipiiri

Suomen ruotsalainen kansanpuolue

  1. Henriksson, Anna-Maja – Vaasan vaalipiiri

  2. Adlercreutz, Anders – Uudenmaan vaalipiiri

  3. Strand, Joakim – Vaasan vaalipiiri

  4. Blomqvist, Thomas – Uudenmaan vaalipiiri

  5. Biaudet, Eva – Helsingin vaalipiiri

  6. Ollikainen, Mikko – Vaasan vaalipiiri

  7. Rehn-Kivi, Veronica – Uudenmaan vaalipiiri

  8. Bergqvist, Sandra – Varsinais-Suomen vaalipiiri

  9. Norrback, Anders – Vaasan vaalipiiri

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)

  1. Essayah, Sari – Savo-Karjalan vaalipiiri

  2. Tanus, Sari – Pirkanmaan vaalipiiri

  3. Östman, Peter – Vaasan vaalipiiri

  4. Laukkanen, Antero – Uudenmaan vaalipiiri

  5. Räsänen, Päivi – Hämeen vaalipiiri

Muut ryhmät

  • Harkimo, Harry – Uudenmaan vaalipiiri

  • Löfström, Mats – Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri

Juttua muokattu 17.4. klo 11.20. Timo Suhosen tilalle eduskuntaan nousi tarkastuslaskennan jälkeen Tuula Väätäinen.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?