Johanna ja Anni kertovat: näin paljon rahaa menee viikossa ruokaan 5-henkisissä perheissä - Perhe - Ilta-Sanomat

Johanna ja Anni kertovat: näin paljon rahaa menee viikossa ruokaan 5-henkisissä perheissä

Julkaistu: 18.1.2019 16:03

Tavalliset kaupassakävijät arvioivat paljonko heidän ruokaostoksensa kustantavat viikossa.

Onko ruoka kallista vai ei? Onko kauppalasku liian iso vai sopiva? Näitä ikuisuuskysymyksiä pyöritellään jatkuvasti. ISTV kysyi Vantaan kauppakeskus Jumbon hypermarkettin asiakkailta paljonko heillä menee viikossa rahaa elintarvikkeisiin.

Saimme myös kurkistaa, mitä ostoskoreihin oli jo kauppareissun aikana ehtinyt kerääntyä.

Tarkan rahasumman arviointi oli haastavaa.

Juha Ståhlberg arvioi käyttävänsä 25 euroa päivässä ruokaostoksiin. Taloudessa asuu hänen itsensä lisäksi myös kaksi muuta henkilöä.

Viikon ruoat kustantavat hieman alle 200 euroa Juha Ståhlbergin kolmihenkisessä perheessä.

Puolison kanssa asuva Kari Helander kertoo käyttävänsä kuukauden aikana noin tuhat euroa elintarvikkeisiin. Kaupassa tulee käytyä kerran viikossa. Karkeasti laskettuna viikon ruokaostoksille tulee hintaa 250 euroa.

”Jos kuukaudessa menee tonni, niin siitä voi sitten laskea” Kari Helander pohtii.

Myös jääkaapin sen hetkinen tilanne vaikuttaa paljon kauppareissun saldoon. Helena Tikkanen puolisoineen arvioi kauppareissujen kustantavan 50–100 euroa viikossa.

– Riippuu ihan miltä jääkaappi näyttää kun lähdetään kauppaan, Tikkanen kertoo.

Paavo Tikkanen ja Helena Tikkanen kertovat että ruokaan voi mennä viikossa mitä vaain 50 euron ja 100 euron välillä.

Raimo ja Marja Pulkkinen arvioivat kulutuksen olevan noin 200 euroa viikossa.

Rahan meno ei kuitenkaan ole pääosassa ruokaostoksia tehdessä.

– Jos jotain tarvitsee niin me ostetaan sitten. Ei me rahaa katsota. Mikä menee niin se menee, Marja Pulkkinen toteaa.

 

Kari Kivekäs arvioi kahden hengen talouden elintarvikeostoksiin menevän 250 euroa viikossa.

Raimo Pulkkinen ja Marja Pulkkinen eivät juurikaan mieti ostosten hintaa, v

Anne-Maj Europeus kertoo käyvänsä ruokaostoksilla kaksi kertaa viikossa. Kahden hengen ostokset jäävät kuitenkin reilusti alle 100 euron hintaisiksi.

Ostokset kustantavat viikossa 250 euroa Kari Kivekkään taloudessa.

Johanna Sandqvistin arvioi viisihenkisen perheensä ruokaostoksiin menevän noin 200 euroa viikossa.

Ruokaan menee rahaa aika vähän kun taloudessa on vain kaksi, kertoo Anne-Maj Europeus.

Vähintään 100 euroa menee myös Anni Hellenbergin viisihenkisen perheen ruokaostoksiin.

Johanna Sandqvist ostaa ruokaa viisihenkiselle perheelle.

Eläkkeellä oleva Merja Pursiainen arvioi elintarvikkeisiin menevän 80 euroa viikossa. Summasta kuitenkin vain kuutisenkymmentä euroa menee ruokiin.

Viiden hengen perheellä ruokaan kuluu viikossa ainakin vähintään 100 euroa, Anni Ellenberg kertoo.

Paljonko sinulla menee viikossa ruokaan rahaa? Kommentoi alla!

Kun taloudessa on kaksi eläkeläistä, ruokakustannukset ovat varsin vähäiset Merja Pursiainen kertoo.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?