Näin suomalaiset kilpailevat Tokion olympialaisissa – katso kaikki aikataulut

Kuka, milloin ja monelta? Katso tästä suomalaisurheilijoiden kisapäivät ja -ajat.

Purjelautailija Tuuli Petäjä-Sirén, ampuja Satu Mäkelä-Nummela, rullalautailija Lizzie Armanto, uimari Ari-Pekka Liukkonen ja kolmiloikkaaja Senni Salminen hakevat menestystä Tokion olympialaisissa.

21.7.2021 6:45

Suomen olympiajoukkueessa Tokiossa on 46 urheilijaa. Nähtäväksi jää, montako mitalia tämä joukko Japanissa saavuttaa.

Alla on Suomen olympiakomitean koostama lista kaikkien suomalaisurheilijoiden kilpailusuoritusten aikatauluista.

Listan tiedot on esitetty näin:

Lihavoitu teksti = kyseisen urheilijan ensimmäinen kisasuoritus

Kursiivi = urheilijan jatkosuoritukset

(Sulkeissa = jatkokilpailut, joihin pääsy riippuu aiempien kilpailutapahtumien tuloksista)

Kellonajat ovat Suomen aikaa.

Tokion suomalaissuoritukset

Perjantai 23.7. avajaispäivä

7.00-9.00 M Jousiammunta ranking-kierros: Antti Vikström

Lauantai 24.7.

11.00-16.15 MIX Kouluratsastus 1. päivä: Henri Ruoste

14.55-15.15 M Uinti 100 m ru alkuerät: Matti Mattsson

Sunnuntai 25.7.

03.30-10.00 M Ammunta skeet karsinta 1. päivä: Lari Pesonen, Eetu Kallioinen

(5.33-5.45 M Uinti 100 m ru välierät: Matti Mattsson)

6.05-12.00 N Purjehdus Laser Radial 1. ja 2. lähtö: Tuula Tenkanen

8.35-12.00 M Purjehdus Laser Standard 1. ja 2. lähtö: Kaarle Tapper

9.05-12.00 N Purjehdus RS:X 1., 2. ja 3. lähtö: Tuuli Petäjä-Siren

Olympiamitalisti Tuuli Petäjä-Sirén aloittaa kisaurakkansa Japanissa sunnuntaina.

11.00-16.15 MIX Kouluratsastus 2. päivä: Henri Ruoste

13.02-13.15 N Uinti 100 m su alkuerät: Mimosa Jallow

13.59-14.15 N Uinti 100 m ru alkuerät: Ida Hulkko

Maanantai 26.7.

4.00-9.00 M Ammunta skeet karsinta 2. päivä: Lari Pesonen, Eetu Kallioinen

4.40-5.40 M Sulkapallo lohkovaihe: Kalle Koljonen

(4.50-5.05 N Uinti 100 m ru välierät: Ida Hulkko)

(5.12 M Uinti 100m ru finaali: Matti Mattsson)

(5.53-6.00 N Uinti 100 m su välierät: Mimosa Jallow)

6.05-12.00 N Purjehdus RS:X 4., 5. ja 6. lähtö: Tuuli Petäjä-Siren

6.05-12.00 M Purjehdus Laser Standard 3. ja 4. lähtö: Kaarle Tapper

8.35-12.00 N Purjehdus Laser Radial 3. ja 4. lähtö: Tuula Tenkanen

(9.50 M Ammunta skeet finaali: Lari Pesonen, Eetu Kallioinen)

12.40-13.40 M Sulkapallo lohkovaihe: Kalle Koljonen

Tiistai 27.7.

(03.30-7.25 M Jousiammunta 1/32 & 1/16 pudotuskierros: Antti Vikström)

(4.51 N Uinti 100 m su finaali: Mimosa Jallow)

(5.17 N Uinti 100 m ru finaali: Ida Hulkko)

6.05-12.00 N Purjehdus Laser Radial 5. ja 6. lähtö: Tuula Tenkanen

6.15-12.00 M Purjehdus Laser Standard 5. ja 6. lähtö: Kaarle Tapper

7.06-7.37 N Nyrkkeily 57-60kg 1/32: Mira Potkonen (riippuu kaavioarvonnasta)

(10.00-13.55 M Jousiammunta 1/32 & 1/16 pudotuskierros: Antti Vikström )

13.02-13.25 M Uinti 100 m vu alkuerät: Ari-Pekka Liukkonen

13.06-13.37 N Nyrkkeily 57-60kg 1/32: Mira Potkonen (riippuu kaavioarvonnasta)

13.50-14.15 M Uinti 200 m ru alkuerät: Matti Mattsson

Keskiviikko 28.7.

03.00-10.00 N Ammunta trap karsinta 1 päivä: Satu Mäkelä-Nummela

Onnistuuko olympiavoittaja Satu Mäkelä-Nummela Tokiossa?

(03.30-7.25 M Jousiammunta 1/32 & 1/16 pudotuskierros: Antti Vikström)

(4.30-4.40 M Uinti 100 m vu, välierät: Ari-Pekka Liukkonen)

(5.21-5.30 M Uinti 200 m ru, välierät: Matti Mattsson)

6.15-12.00 N Purjehdus RS:X 7., 8, ja 9. lähtö: Tuuli Petäjä-Siren

8.35-12.00 MIX Purjehdus nacra-17 1., 2. ja 3. lähtö: Sinem Kurtbay / Akseli Keskinen

(10.00-12.40 M Jousiammunta 1/32 & 1/16 pudotuskierros: Antti Vikström)

(11.30-16.40 MIX Kouluratsastus Grand Prix: Henri Ruoste)

13.02-13.25 N Uinti 100 m vu alkuerät: Fanny Teijonsalo

13.52-14.12 N Uinti 200 m ru alkuerät: Ida Hulkko

Torstai 29.7.

01.30-9.30 M Golf: Sami Välimäki, Kalle Samooja

03.00-8.00 N Ammunta trap karsinta 2. päivä: Satu Mäkelä-Nummela

(03.00-9.30 M Sulkapallo 1/16: Kalle Koljonen)

(03.30-7.25 M Jousiammunta 1/32 & 1/16 pudotuskierros: Antti Vikström)

(4.44 M Uinti 200 m ru finaali: Matti Mattsson)

(4.53-5.00 N Uinti 100 m vu välierät: Fanny Teijonsalo)

(5.54-6.05 N Uinti 200 m ru välierät: Ida Hulkko)

6.05-12.00 M Purjehdus Laser Standard 7. ja 8. lähtö: Kaarle Tapper

6.05-12.00 MIX Purjehdus nacra-17 4.,5. ja 6. lähtö: Sinem Kurtbay / Akseli Keskinen

6.15-12.00 N Purjehdus Laser Radial 7. ja 8. lähtö: Tuula Tenkanen

7.05-12.00 N Purjehdus RS:X 10., 11. ja 12. lähtö: Tuuli Petäjä-Siren

(8.30 N Ammunta trap finaali: Satu Mäkelä-Nummela)

(10.00-12.40 M Jousiammunta 1/32 & 1/16 pudotuskierros: Antti Vikström)

Perjantai 30.7.

01.30-9.30 M Golf: Sami Välimäki, Kalle Samooja

(03.00-15.30 M Sulkapallo 1/16: Kalle Koljonen)

03.00-4.00 M YU 3000 m ej alkuerät: Topi Raitanen

03.55-4.40 N YU 800 m alkuerät: Sara Kuivisto

(4.41 N Uinti 200 m ru finaali: Ida Hulkko)

(4.59 N Uinti 100 m vu finaali: Fanny Teijonsalo)

(5.00-5.48 N Nyrkkeily 57-60kg 1/16: Mira Potkonen, saattaa aloittaa tässäkin, riippuu kaaviosta)

16.05-12.00 N Purjehdus Laser Radial 9. ja 10. lähtö: Tuula Tenkanen

8.35-12.00 M Purjehdus Laser Standard 9. ja 10. lähtö: Kaarle Tapper

(11.00-11.48 N Nyrkkeily 57-60kg 1/16: Mira Potkonen)

Ari-Pekka Liukkonen voitti 50 metrin vapaauinnin EM-kultaa tänä vuonna.

13.02-19.23 M Uinti 50 m vu alkuerät: Ari-Pekka Liukkonen

13.05-15.10 N YU kolmiloikka karsinta: Kristiina Mäkelä, Senni Salminen

13.24-13.47 N Uinti 50 m vu alkuerät: Fanny Teijonsalo

Lauantai 31.7.

01.30-9.30 M Golf: Sami Välimäki, Kalle Samooja

03.00-03.30 N YU 400 m aj alkuerät: Viivi Lehikoinen

(03.30-5.15 M Jousiammunta 1/8 pudotuskierros: Antti Vikström)

4.45-5.20 N YU 100 m aj alkuerät: Reetta Hurske, Annimari Korte

(5.11-5.20 M Uinti 50 m vu välierät: Ari-Pekka Liukkonen)

(5.33-5.39 N Uinti 50 m vu välierät: Fanny Teijonsalo)

Kolmiloikkaaja Senni Salminen on tehnyt tänä kesänä SE-tuloksen.

6.05-12.00 MIX Purjehdus nacra-17 7., 8. ja 9. lähtö: Sinem Kurtbay / Akseli Keskinen

(8.33 N Purjehdus RS:X mitalilähtö: Tuuli Petäjä-Siren)

(8.45-11.20 M Jousiammunta mitalikierrokset: Antti Vikström)

13.00-15.55 M YU pituus karsinta: Kristian Pulli

(14.50-15.10 N YU 800 m välierät: Sara Kuivisto)

Sunnuntai 1.8.

01.30-9.30 M Golf: Sami Välimäki, Kalle Samooja

03.10-6.30 N YU moukari karsinta: Krista Tervo, Silja Kosonen

(4.30 M Uinti 50 m vu finaali: Ari-Pekka Liukkonen)

(4.37 N Uinti 50 m vu finaali: Fanny Teijonsalo)

5.00-7.00 M Paini greko -130kg 1/16 ja 1/8: Elias Kuosmanen

6.05-12.00 MIX Purjehdus nacra-17 10., 11. ja 12. lähtö: Sinem Kurtbay / Akseli Keskinen

(7.00-10.00 M Sulkapallo 1/8: Kalle Koljonen)

(8.33 M Purjehdus Laser Standard mitalilähtö: Kaarle Tapper)

(9.33 N Purjehdus Laser Radial mitalilähtö: Tuula Tenkanen)

(12.15-13.15 M Paini greko -130kg semifinaali: Elias Kuosmanen)

(13.53-14.05 N YU 100 m aj välierät: Reetta Hurske, Annimari Korte)

(14.20-15.55 N YU kolmiloikka finaali: Kristiina Mäkelä, Senni Salminen)

Maanantai 2.8.

03.35-4.00 N YU 1500 m alkuerät: Sara Kuivisto

(4.20-5.55 M YU pituus finaali: Kristian Pulli)

(5.00-6.30 M Paini greko -130kg keräilyerät: Elias Kuosmanen)

5.00-6.30 M Paini greko -97kg 1/16 ja 1/8: Arvi Savolainen

(5.50 N YU 100 m aj finaali: Reetta Hurske, Annimari Korte)

(7.00-9.30 M Sulkapallo välierät: Kalle Koljonen)

(12.15-16.00 M Paini greko -130kg mitaliottelut: Elias Kuosmanen)

13.20-16.00 N YU seiväs karsinta: Wilma Murto, Elina Lampela

(14.00-17.00 M Sulkapallo mitalipelit: Kalle Koljonen)

(14.45-15.00 N YU 400 m aj Välierät: Viivi Lehikoinen)

(15.15 M YU 3000 m ej, finaali: Topi Raitanen)

Tiistai 3.8.

(5.00-7.30 M Paini greko -97kg keräilyerät: Arvi Savolainen)

(6.35-7.00 N Nyrkkeily 57-60kg, 1/8: Mira Potkonen)

(9.33 MIX Purjehdus nacra-17 mitalilähtö: Sinem Kurtbay / Akseli Keskinen)

(11.00-17.30 N Nyrkkeily 57-60kg, 1/8: Mira Potkonen)

(12.15-16.00 M Paini greko -97kg mitaliottelut: Arvi Savolainen)

13.10-13.55 M YU 110 m aj alkuerät: Elmo Lakka

(14.35-15.55 N YU moukari finaali: Krista Tervo, Silja Kosonen)

(15.25 N YU 800 m finaali: Sara Kuivisto)

Keskiviikko 4.8.

03.30–9.00 N Golf: Matilda Castren, Sanna Nuutinen

03.00-7.40 N Rullalautailu park: Lizzie Armanto

03.05-6.25 M YU keihäs karsinta: Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela

03.35-6.25 N YU seitsenottelu 1. päivä, 100 m aj, korkeus: Maria Huntington

Miten korkealle Matilda Castren yltää Tokion golfkisassa?

(5.00-5.20 M YU 110 m aj välierät: Elmo Lakka)

(5.30 N YU 400 m aj finaali: Viivi Lehikoinen)

12.30-16.00 N YU seitsenottelu 1. päivä, kuula ja 200m: Maria Huntington

(13.00-13.30 N YU 1500 m välierät: Sara Kuivisto)

Torstai 5.8.

01.30-9.00 N Golf: Matilda Castren, Sanna Nuutinen

03.10-5.30 N YU korkeus karsinta: Ella Junnila

03.40-9.00 N YU seitsenottelu, 2. päivä, pituus, keihäs: Maria Huntington

(5.55 M YU 110 m aj finaali: Elmo Lakka)

(8.00-8.30 N Nyrkkeily 57-60kg välierät: Mira Potkonen)

13.00-15.45 N YU seitsenottelun 2. päivä, 800m: Maria Huntington

(13.20-15.45 N YU seiväs finaali: Wilma Murto, Elina Lampela)

23.30 Sapporo M YU 50 km kävely: Jarkko Kinnunen, Veli-Matti ”Aku” Partanen, Aleksi Ojala

Perjantai 6.8.

01.30–9.00 N Golf: Matilda Castren, Sanna Nuutinen

(15.50 N YU 1 500 m finaali: Sara Kuivisto)

Lauantai 7.8.

01.30–9.00 N Golf: Matilda Castren, Sanna Nuutinen

(13.35-15.00 N YU korkeus finaali: Ella Junnila)

(14.00-16.20 M YU keihäs finaali: Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela)

Sunnuntai 8.8.

(8.00 N Nyrkkeily 57-60kg, finaali: Mira Potkonen)

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?