Tokion olympialaisten kisaohjelma – katso tästä suuret suomalaispäivät - Olympialaiset - Ilta-Sanomat

Tokion olympialaisten ohjelma päivä päivältä

Tokion kesäolympialaiset alkavat perjantaina 23. heinäkuuta. Katso tästä kisaohjelma päivä päivältä.

Annimari Korte (vas.ylh.), Ari-Pekka Liukkonen, Topi Raitanen ja Maria Huntington kuuluvat Suomen joukkueeseen Tokion olympialaisissa.

15.7. 9:45

Kellonajat ovat Suomen aikaa. Kisaohjelmaan voi tulla vielä muutoksia.

Kisapäiviä on yhteensä 19.

17. kisapäivä: perjantai 6.8.

00.00–04.00 Yleisurheilu: M 50 km kävely (alkaa 5.8. kello 23.30) Jarkko Kinnunen, Aku Partanen, Aleksi Ojala.

01.30–10.00 Golf: N 3. kierros Matilda Castren, Sanna Nuutinen.

03.30–05.40 Melonta: N C2 500m, M C1 1 000m alkuerät, puolivälierät, N K4 500m, M K4 500m alkuerät.

04.00–06.50 Rantalentopallo: N mitaliottelut.

04.00–08.45 Karate: M kata karsintakierros, N 61 kg karsintakierros.

04.20–07.15 Rytminen voimistelu: yksilökilpailu, karsinta.

04.30–06.15 Maahockey: N pronssiottelu.

05.00–07.30 Paini: vapaa: M 74 kg, N 53 kg, M 125 kg keräilyerät, M 65 kg, N 50 kg, M 97 kg neljännesvälierät, puolivälierät.

05.00–08.00 Pöytätennis: M nelinpeli pronssiottelu.

05.00–08.00 Jalkapallo: N finaali.

07.00–09.00 Lentopallo: N välierä.

07.40–09.40 Koripallo: N välierä.

08.00–09.40 Nyrkkeily: 06.00-07.40 N 75 kg semifinaalit, M 63 kg semifinaalit, M 91 kg finaali.

08.00–10.50 Vesipallo: M sijoitusottelut 5–8, välierä.

08.30–14.15 Nykyaikainen viisiottelu: N uinti, miekkailu, ratsastus, juoksu.

08.50–11.45 Rytminen voimistelu: yksilökilpailu, karsinta.

09.00–11.30 Uimahypyt: M 10m, alkukilpailu.

09.30–13.15 Ratapyöräily: N eräajo, M eräajo. N pariajo finaali.

10.30–12.15 Yleisurheilu: N 20 km kävely.

11.00–13.00 Käsipallo: N välierä.

11.00–15.40 Karate: M 75 kg karsintakierros, välierät, finaali, N 61 kg välierät, finaali.

11.30–16.20 Kiipeily: N nopeus, boulderointi ja köysikiipeily, finaali.

12.15–16.00 Paini: Vapaa: M 65 kg välierät, M 97 kg välierät, M 74 kg mitaliottelut, M 125 kg mitaliottelut, N 50 kg semifinaalit, N 53 kg mitaliottelut.

12.20–15.10 Vesipallo: M sijoitusottelut 5–8, M välierä.

13.00–16.05 Esteratsastus: joukkue, karsinta.

13.00–15.10 Maahockey: N finaali.

13.30–14.35 Taitouinti: joukkuekilpailu, tekninen.

13.30–16.40 Pöytätennis: M nelinpeli, finaali.

13.50–16.55 Yleisurheilu: M 4x400m alkuerät, N keihäänheitto finaali, M 5000m finaali, N 400m finaali, N 1500m finaali, N 4x100m finaali, M 4x100m finaali.

14.00–16.00 Koripallo: N välierä.

14.00–17.00 Jalkapallo: M pronssiottelu.

15.00–17.00 Käsipallo: N välierä.

15.00–17.00 Lentopallo: N välierä.

Lassi Etelätalo heittää miesten keihäsfinaalissa toiseksi viimeisenä olympiapäivänä.

18. kisapäivä: lauantai 7.8.

01.00–04.15 Yleisurheilu: N Maraton.

01.30–10.30 Golf: N 4. kierros Matilda Castren, Sanna Nuutinen.

03.30–06.50 Melonta: N C2 500 m, M C1 1 000 m, N K4 500m, M K4 500 m välierät, finaalit.

03.30–06.20 Vesipallo: N sijoitusottelut 5–8.

04.00–06.50 Rantalentopallo: M mitaliottelut.

04.00–05.40 Uimahypyt: M 10 m (välierät).

04.00–06.40 Rytminen voimistelu: Joukkuekilpailu (karsinta).

05.30–07.30 Koripallo: M finaali.

06.00–09.00 Baseball: pronssiottelu.

07.30–09.30 Lentopallo: M pronssiottelu.

07.40–09.00 Vesipallo: N pronssiottelu.

08.00–09.55 Nyrkkeily: M 52 kg finaali, 75 kg finaali, N 51 kg finaali, 69 kg finaali.

08.00–14.45 Karate: N +61 kg karsinta, välierät, finaali, M +75 kg karsinta, välierät, finaali.

08.30–14.15 Nykyaikainen viisiottelu: M uinti, miekkailu, ratsastus, maastojuoksu.

09.00–10.25 Uimahypyt: M 10 m finaali.

09.30–12.25 Ratapyöräily: M ja N useita lähtöjä.

09.30–12.00 Rytminen voimistelu: yksilö, finaali.

10.00–12.00 Koripallo: N pronssiottelu.

10.30–12.20 Vesipallo: N finaali.

11.00–13.00 Käsipallo: M pronssiottelu.

12.45–16.00 Paini: M 65 kg, M 97 kg, N 50 kg, keräilyt, välierät, finaalit, vapaapaini.

13.00–16.20 Yleisurheilu: N korkeushyppy finaali, N 10 000m finaali, M keihäänheitto finaali (Lassi Etelätalo), M 1 500 m finaali N 4x400 m finaali, M 4x400 m finaali.

13.00–15.30 Esteratsastus: joukkue, finaali.

13.00–16.30 Baseball: finaali.

13.30–15.15 Taitouinti: joukkuekilpailu, vapaaohjelma.

14.00–16.30 Koripallo: M pronssiottelu.

14.30–17.30 Jalkapallo: M finaali.

15.00–17.30 Käsipallo: M finaali.

15.15–17.45 Lentopallo: M finaali.

19. kisapäivä: sunnuntai 8.8.

01.00–03.45 Yleisurheilu: M maraton.

03.00–05.00 Lentopallo: N pronssiottelu.

03.30–06.20 Vesipallo: M sijoitusottelut 5–8.

04.00–07.15 Ratapyöräily: N omnium finaali, M keirin finaali, N eräajot välierät, sijoitusajot, finaali.

05.00–07.00 Käsipallo: N pronssiottelu.

05.00–6.55 Rytminen voimistelu: joukkuekilpailu, finaali.

05.30–08.00 Koripallo: N finaali.

07.30–10.00 Lentopallo: N finaali.

07.40–09.00 Vesipallo: M pronssiottelu.

08.00–09.55 Nyrkkeily: Loppuottelut: N 60 kg, M 63 kg, N 75 kg ja M 91 kg.

09.00–11.30 Käsipallo: N finaali.

10.30–12.20 Vesipallo: M finaali.

14.00–16.30 Päättäjäiset.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?