Vuoden parhaat urheilijat: Marko Anttila palkittiin - Muut lajit - Ilta-Sanomat

Suomen vuoden parhaat urheilijat valittu – koko lista palkituista

Urheilutoimittajien liitto valitsi eri lajien parhaat. Valinnat tehtiin 76 lajissa.

Urheilutoimittajien liitto valitsi eri lajien parhaat. Valinnat tehtiin 76 lajissa.

Julkaistu: 15.1. 10:26

Marko Anttila valittiin vuoden 2019 parhaaksi jääkiekkoilijaksi.

Urheilutoimittajain liiton valinnat lajien parhaiksi urheilijoiksi 2019:

Aerobic: Fanny Samppa Turun Urheiluliitto

Agility: Janita Leinonen Agility Warriors, Littoinen

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Nella Korpio Helsinki Ski Club

Amerikkalainen jalkapallo: Miro Kadmiry Helsinki Roosters

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Satu Mäkelä-­Nummela Orimattilan Seudun Urheiluampujat

Autourheilu: Valtteri Bottas

Beach volley: Taru Lahti-­LiukkonenAnniina Parkkinen

Biljardi: Casper Matikainen Espoon Biljardikerho

Curling: Jermu Pöllänen Helsingin Yliopiston Curlaajat

Darts: Marko Kantele Samuli Blues, Vääksy

Freestyle: Jimi Salonen Jyväskylän Freestyleseura

Frisbeegolf: Eveliina Salonen Nummelan Frisbeeseura

Futsal: Jukka Kytölä Mantova Calcio a5 (Italia)

Teemu Pukki oli nostamassa Norwichia Valioliigaan ja Huuhkajat EM-kisoihin.

Teemu Pukki oli nostamassa Norwichia Valioliigaan ja Huuhkajat EM-kisoihin.

Golf: Mikko Korhonen Suur-Helsingin Golf

Hiihtosuunnistus: Tero Linnainmaa Kyrös-­Rasti, Hämeenkyrö

Ilmailu: Lassi Nurila Kokkolanseudun RC-lentäjät

Jalkapallo: Teemu Pukki Norwich City FC (Englanti)

Jousiammunta: Taru Kuoppa Lahden Vasama

Judo: Martti Puumalainen Mikkelin Judo

Jääkiekko: Marko Anttila Jokerit, Helsinki

Marko Anttila johdatti kapteenina Suomen jääkiekon maailmanmestaruuteen.

Marko Anttila johdatti kapteenina Suomen jääkiekon maailmanmestaruuteen.

Jääpallo: Kimmo Kyllönen IK Vänersborg (Ruotsi)

Karate: Titta Keinänen Euran Karateseura

Keilailu: Sanna Pasanen Giants, Pori

Kiipeily: Enni Bertling Kiipeilyurheilijat, Helsinki

Koripallo: Lauri Markkanen Chicago Bulls (USA)

Käsipallo: Nico Rönnberg Riihimäen Cocks

Lentopallo: Lauri Kerminen Kuzbass Kemerovo (Venäjä)

Lumilautailu: Rene Rinnekangas

Maahockey: Jussi Luhta HC Kilppari, Turku

Maastohiihto: Iivo Niskanen Puijon Hiihtoseura, Kuopio

Melonta: Pauliina Polet Vesisamoilijat, Lahti

Miekkailu: Niko Vuorinen Helsingin Miekkailijat

Iivo Niskanen voitti Seefeldin MM-kisojen 15 km (p) hiihdossa pronssia.

Iivo Niskanen voitti Seefeldin MM-kisojen 15 km (p) hiihdossa pronssia.

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja Lapin Moottorikelkkailijat

Moottoripyöräily: Pekka Päivärinta Keravan Moottorikerho–Jussi Veräväinen Hyvinkään Moottorikerho

Moottoriveneily: Tuukka Lehtonen Hirvensalmen Veneilyseura

Mäkihyppy: Antti Aalto Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Mira Potkonen Tampereen Voimailuseura

Paini: Elias Kuosmanen Helsingin Haka

Painonnosto: Anni Vuohijoki Rovaniemen Reipas

Pesäpallo: Juha Puhtimäki Joensuun Maila

Pikaluistelu: Samuel Suomalainen Helsingin Luistinkiitäjät

Potkunyrkkeily: Jenna Puurunen Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Oskari Muhonen Espoon Pursiseura

Pyöräily: Lotta Henttala Porin Tarmo ja Trek-­Segafredo (USA)

Pyöräsuunnistus: Marika Hara Koovee, Tampere

Pöytätennis: Benedek Olah Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)

Ratsastus: Henri Ruoste Turun Seudun Ratsastajat

Raviurheilu: Santtu Raitala

Ringette: Anne Pohjola Lapinlahden Luistin-89

Rugby: Matti Keränen Kuopio Rugby Club ja Jyväskylä Rugby Club

Rullakiekko: Jimi Palanto Pahalampi, Tampere

Rullalautailu: Jaakko Ojanen

Salibandy: Veera Kauppi IKSU (Ruotsi)

Soutu: Robert Ven Hämeenlinnan Soutajat

Squash: Emilia Soini Espoo Squash Rackets Club

Sulkapallo: Kalle Koljonen Tapion Sulka, Espoo

Suunnistus: Venla Harju Tampereen Pyrintö

Taekwondo: Suvi Mikkonen Hankuk Finland, Tampere

Taitoluistelu: Viveca Lindfors Espoon Jäätaiturit

Taitouinti: Mari Moilala Oulun Uinti

Tanssiurheilu: Mari Munne ja Juho Päivinen Bolero, Turku

Tennis: Henri Kontinen HVS-Tennis, Helsinki

Thainyrkkeily: Anna Rantanen Lahti Thai Boxing Club

Tikkaurheilu: Simo Vaarala Paavon Tikka, Saarijärvi

Triathlon: Kaisa Sali Triathlon Vantaa

Uimahypyt: Nea Immonen Vantaa Diving

Uinti: Jenna Laukkanen Swimming Club Vuokatti, Sotkamo

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani

Vesipallo: Sandor Barany Cetus, Espoo

Voimanosto: Tuomas Hautala Lapuan Ponnistus

Voimistelu: Emil Soravuo Espoon Telinetaiturit

Yhdistetty: Ilkka Herola Puijon Hiihtoseura

Yleisurheilu: Leo-­Pekka Tähti Porin Tarmo

Lajin paras nimettiin 76 lajissa.

Tuoreimmat osastosta