F1-kausi käyntiin, Kaisa Mäkäräinen takaa-ajokisassa – tässä urheilun viikonlopun todella runsas tv-kattaus

Julkaistu:

urheilua televisiossa
Italian Serie A:n ottelu Genoa–Juventus on nähtävissä myös ilmaiskanava Jimiltä.
Viikonloppuna televisiossa on tarjolla todella monipuolinen ja runsas urheilukattaus.

F1-kausi käynnistyy Australiassa lauantain aika-ajoilla ja sunnuntain avausosakilpailulla. Miten pärjää Kimi Räikkönen uuden tallinsa debyyttikisassa?

Kaisa Mäkäräisellä on sunnuntaina takaa-ajokisassa viimeinen mahdollisuus mitaliin ampumahiihdon MM-kisoissa Östersundissa. Hiihdon maailmancupissa kilpaillaan Falunissa, alppihiihdon ja Yhdistytyn maailmancupissa Saksassa ja mäkihypyssä Vikersundin lentomäessä.

SM-liigan pudotuspelit alkavat ensimmäisen kierroksen ottelupareilla Lukko–JYP ja Ilves–SaiPa. Englannissa pelataan puolestaan jalkapallon FA-cupin puolivälierät.

Jalkapallon Suomen cupissa ratkaistaan viikonloppuna puolivälieräpaikat, ja Italian Serie A:ssa huomio keskittyy Milan ja Interin väliseen kuumaan derbyyn. Nämä, kuten myös lentopallon naisten ja miesten Mestaruusliigojen pudotuspelit ja salibandyn pudotuspelikohtaamiset on nähtävissä ISTV:n Ruutu+ -palvelussa. Genoan ja Juventuksen välinen Serie A:n ottelu näkyy myös ilmaiskanava Jimillä.

Kaikki viikonlopun urheilun suorat televisiolähetykset jälleen oheisessa listauksessa.

LAUANTAI 16.3.

Ruutu+

13.45 Naisten Salibandyliiga: TPS–Koovee

14.20 Suomen cup: Neljännesvälierä, Haka–RoPS

14.30 Ravit: Toto75, Tampere

14.50 Suomen cup: Neljännesvälierä, KTP–Ilves

15.20 Suomen cup: Neljännesvälierä, AC Oulu–Honka

15.30 Snowcross: SM-sarja, osakilpailu 4, Kuopio

15.45 Pesäpallo: Miesten halli-SM, välierä, Vimpeli–Kempele

15.50 Suomen cup: Neljännesvälierä, TPV–IFK Mariehamn

15.50 Suomen cup: Neljännesvälierä, Kiisto–FC Lahti

16.45 Miesten Salibandyliiga: 5. puolivälierä, TPS–Noian KrP

16.50 Lentopallo: Miesten Mestaruusliiga, 1. välierä, Hurrikaani–Etta

16.50 Lentopallo: Naisten Mestaruusliiga, 4. puolivälierä, OrPo–LP Kangasala

17.45 Naisten Salibandyliiga: SSRA–SB-Pro

18.15 Miesten Salibandyliiga: Mahdollinen 5. puolivälierä, Happee–Oilers

18.30 NBA: Boston–Atlanta

18.45 Pesäpallo: Miesten halli-SM, välierä, Hyvinkää–Joensuu

18.50 Serie A: SPAL–Roma

21.20 Serie A: Torino–Bologna

22.00 Potkunyrkkeily: King of Kings 69

00.00 Vapaaottelu: EFC 77

02.30 NBA: Oklahoma–Golden State

Telia

16.55 SM-liiga: Pudotuspelien 1. kierroksen 1. ottelut, Lukko–JYP, Ilves–SaiPa

Yle TV1

15.55 Yhdistetty: Maailmancup, hiihto-osuus 10 km, Schonach

18.10 Urheiluruutu

20.50 Urheiluruutu

22.20 Urheiluruutu

Yle TV2

10.25 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, miesten suurpujottelun 1. lasku, Soldeu

11.25 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, naisten pujottelun 1. lasku, Soldeu

11.55 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS106, Schonach

13.10 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, miesten suurpujottelun 2. lasku, Soldeu

14.10 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten viesti, Östersund

15.25 Hiihto: Maailmancup, sprinttikilpailut (v), Falun

17.25 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten viesti, Östersund

18.45 Mäkihyppy: Maailmancup, lentomäen joukkuekilpailu HS240, Vikersund

21.30 Englannin FA-cup: Puolivälierä, Wolverhampton–Manchester United

MTV

07.00 Formula 1: Ennakkotunnelmat, Australia

19.25 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

C More Max

07.00 Formula 1: Ennakkotunnelmat, Australia

07.30 Formula 1: Varikkosuora

07.55 Formula 1: Australian aika-ajot

09.15 Formula 1: Jälkihöyryt, Australia

14.30 Ravit: Toto75, Tampere

19.25 La Liga: Athletic Bilbao–Atlético Madrid

21.40 La Liga: Leganés–Girona

C More Sport 1

07.55 Formula 1: Australian aika-ajot

17.10 La Liga: Real Madrid–Celta Vigo

19.45 Tennis: ATP 1000 Indian Wells, välierät ja nelinpelin finaali

C More Sport 2

13 55 La Liga: Huesca–Alavés

20.00 Golf: The Players Champioship

Viasat Urheilu

14.25 Championship: Leeds–Sheffield United

16.25 Bundesliiga: Schalke–RB Leipzig

19.20 Bundesliiga: Hertha Berlin–Dortmund

01.05 NHL: Boston–Columbus

Viasat Jalkapallo

14.05 FA-cup: Puolivälierä, Watford–Crystal Palace

16.50 Valioliiga: Burnley–Leicester

19.10 FA-cup: Puolivälierä, Swansea–Manchester City

21.45 FA-cup: Puolivälierä, Wolverhampton–Manchester United

Viasat Jääkiekko

12.55 KHL: Playoffs, Barys Astana–Avangard Omsk

16.05 NHL: Columbus–Carolina

19.05 NHL: Pittsburgh–St. Louis

22.05 NHL: Los Angeles–Florida

01.05 NHL: Winnipeg–Calgary

04.35 NHL: San Jose–Nashville

Viasat Golf

11.30 Golf: European Tour, Kenya Open

Viasat Sport

14.20 Rugby: Six Nations, Italia–Ranska

16.35 Rugby: Six Nations, Wales–Irlanti

Viasat Hockey

01.05 NHL: Tampa Bay–Washington

Eurosport

10.15 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, miesten suurpujottelun 1. lasku, Soldeu

11.15 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, naisten pujottelun 1. lasku, Soldeu

13.00 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, miesten suurpujottelun 2. lasku, Soldeu

14.15 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten viesti, Östersund

16.15 Pyöräily: Pariisi–Nizza, 7. etappi

18.00 Mäkihyppy: Maailmancup, lentomäen joukkuekilpailu HS240, Vikersund

20.35 Curling: MM-kisat, naisten lohkovaihe, Tanska–USA, Silkeborg

Eurosport 2

08.00 Superbike MM-sarja, Superpole, Burinam

11.00 Superbike: MM-sarja, 1. lähtö, Burinam

12.00 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS106, Schonach

14.00 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, naisten pujottelun 2. lasku, Soldeu

15.15 Hiihto: Maailmancup, sprinttikilpailut (v), Falun

17.15 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten viesti, Östersund

19.30 Snooker: Gibraltar Open

SUNNUNTAI 17.3.

Ruutu+

12.45 Pesäpallo: Miesten halli-SM, pronssiottelu

13.20 Serie A: Genoa–Juventus

14.50 Suomen cup: Neljännesvälierä, Hercules–Inter

15.30 Snowcross: SM-sarja, osakilpailu 5, Kuopio

15.45 Pesäpallo: Miesten halli-SM, finaali

15.50 Serie A: Lazio–Parma

16.50 Lentopallo: Miesten Mestaruusliiga, 2. välierä, Hurrikaani–Etta

17.45 Naisten Salibandyliiga: SSRA–PSS

18.20 Lentopallo: Miesten Mestaruusliiga, 1. välierä, VaLePa–Savo Volley

18.50 Serie A: Napoli–Udinese

21.20 Serie A: Milan–Inter

21.30 NBA: Milwaukee–Philadelphia

Telia

16.55 SM-liiga: Pudotuspelien 1. kierroksen 2. ottelut, JYP–Lukko, SaiPa–Ilves

Yle TV1

11.55 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS106, Schonach

15.55 Yhdistetty: Maailmancup, hiihto-osuus 15 km, Schonach

18.10 Urheiluruutu

20.45 Urheiluruutu

22.10 Urheiluruutu

Yle TV2

10.25 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, naisten suurpujottelun 1. lasku, Soldeu

11.25 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, miesten pujottelun 1. lasku, Soldeu

12.25 Hiihto: Maailmancup, naisten 10 km (v), Falun

13.40 Lumilautailu: Maailmancup, big air, Quebec (jälkilähetys)

14.10 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten yhteislähtö 12,5 km, Östersund

15.25 Hiihto: Maailmancup, miesten 15 km (v), Falun

16.55 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten yhteislähtö 15 km, Östersund

17.55 Mäkihyppy: Maailmancup, lentomäki HS240, Vikersund

MTV

06.00 Formula 1: Ennakkotunnelmat, Australia

19.10 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

Jim

13.20 Serie A: Genoa–Juventus

Kutonen

21.00 Snooker: Gibraltar Open, finaali

C More Max

06.00 Formula 1: Ennakkotunnelmat, Australia

06.30 Formula 1: Lähtösuora

07.05 Formula 1: Australian osakilpailu

09.10 Formula 1: Jälkihöyryt, Australia

19.25 La Liga: Villarreal–Rayo Vallecano

C More Sport 1

07.05 Formula 1: Australian osakilpailu

17.10 La Liga: Espanyol–Sevilla

19.25 La Liga: Valencia–Getafe

21.40 La Liga: Real Betis–FC Barcelona

00.30 Tennis: ATP 1000 Indian Wells, finaali

C More Sport 2

12.55 La Liga: Eibar–Valladolid

19.00 Golf: The Players Champioship

Viasat Urheilu

14.20 Bundesliiga: Leverkusen–Werder Bremen

16.25 Bundesliiga: Eintracht Frankfurt–Nürnberg

18.50 Bundesliiga: Bayern München–Mainz

23.05 NHL: Buffalo–St. Louis

Viasat Jalkapallo

16.10 Valioliiga: Fulham–Liverpool

18.25 Valioliiga: Everton–Chelsea

21.55 Ligue 1: PSG–Marseille

Viasat Jääkiekko

15.55 KHL: Playoffs, Dynamo Moskova–TsSKA Moskova

21.05 NHL: Colorado–New Jersey

00.05 NHL: Minnesota–New York Islanders

03.05 NHL: Anaheim–Florida

Viasat Golf

11.30 Golf: European Tour, Kenya Open

Viasat Sport

15.25 Ligue 1: Lyon–Montpellier

22.00 Tennis: WTA Indian Wells

04.05 NHL: Vegas–Edmonton

Viasat Hockey

01.35 NHL: Pittsburgh–Philadelphia

Eurosport

10.15 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, naisten suurpujottelun 1. lasku, Soldeu

11.15 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, miesten pujottelun 1. lasku, Soldeu

12.15 Hiihto: Maailmancup, naisten 10 km (v), Falun

13.30 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, naisten suurpujottelun 2. lasku, Soldeu

14.15 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten 12,5 km yhteislähtö, Östersund

15.15 Hiihto: Maailmancup, miesten 15 km (v), Falun

16.45 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten yhteislähtö, Östersund

18.00 Mäkihyppy: Maailmancup, lentomäki HS240, Vikersund

20.45 Snooker: Gibraltar Open, finaali

Eurosport 2

08.00 Superbike: MM-sarja, Burinam

09.00 Supersport: MM-sarja, Burinam

11.00 Superbike: MM-sarja, 2. lähtö, Burinam

12.00 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS106, Schonach

14.00 Alppihiihto: Maailmancupin finaali, miesten pujottelun 2. lasku, Soldeu

16.15 Pyöräily: Pariisi–Nizza, 8. etappi

18.00 Snooker: Gibraltar Open, finaali

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt