Sensaatio paljastui – tämä katsomosta karjunut ”tuntematon suomalaissankari” pelasti Petra Ollin MM-kullan!

Entisen edustuspainijan Ville Pasasen toiminta katsomossa esti täydellisen katastrofin.

25.10.2018 11:19

Petra Olli paini keskiviikkoiltana Budapestissä MM-finaalissa, joka päätyi kaoottisissa tunnelmissa.

Painivalmentaja, entinen edustuspainija Ville Pasanen ei ollut uskoa silmiään, kun Ollin ja Kanadan Danielle Lappagen MM-finaali oli päättynyt.

Tulostaululle ilmestyi teksti Challenge requested eli haasto vaadittu sen merkiksi, että Ollin valmentaja Ahto Raska oli haastoa vaatinut.

– Kyllähän se melkoisesti hämmästytti, sillä olin vieruskaverini, kiekkovalmentaja Jari Riskun kanssa koko ajan tilanteesta kartalla. Vaikka Lappage tasoitti loppusekunnilla 5–5:een, Petra oli tasatilanteessakin ottelun voittaja, Pasanen kertasi dramaattista tilannetta torstaiaamuna Budapestista.

MM-finaalia katsomossa seurannut entinen huippupainija Ville Pasanen antoi Petra Ollille äärettömän tärkeän ohjeen. Sen avulla Olli sai kaulaansa MM-kultamitalin.

Ollin valmentajan tekemä haasto oli kuitenkin kääntämässä kaikkea päälaelleen – siis viemässä MM-kultaa suomalaisen käsistä. Sillä jos ja kun haasto olisi Lappagelle kaksi pistettä tuoneen tilanteen osalta todettu aiheettomaksi, kanadalainen olisi saanut 6–5-voittopisteen.

– Taululla ottelun voittaja vaihtui vähän kuin flipperipelissä. En tiennyt yhtään, koska ja miksi Ahto oli haastonappia painanut. Mutta siinä kohtaa piti toimia, Pasanen muisteli dramaattisia hetkiä.

Pasanen karjui katsomosta

Pasanen työskentelee Kuortaneella valmentajana ja tuntee Ollin erittäin hyvin. Eturivin katsomopaikaltaan hän sai molskilla hämmentyneenä pyörineeseen mestariin nopeasti katsekontaktin.

– Onneksi äänikin on aika kova, Pasanen sanoi.

Sääntöjen mukaan urheilija saa peruuttaa valmentajan ottaman haaston. Pasanen komensi Ollin välittömästi ottelun ylituomarin luo ottamaan haaston pois.

Kun ylituomari oli täyttänyt tämän pyynnön, Pasanen otti Olliin uudestaan kontaktin.

– Siinä tilanteessa pystyin sitten vihdoin kertomaan Petralle, että huokaise. Homma on selvä ja kultaa kaulassa.

”Joskus se yksi prosentti voi ratkaista”

Olli sadatteli maailmanmestarina heikkoa sääntöosaamistaan. Painin entinen päävalmentaja, Olympiakomitean huippu-urheiluyksikön lajivastaava Pasi Sarkkinen naureskeli Ollin arviolle, mutta näki siinä myös sisältöä.

– Huippu-urheilija tuntee aina vähintään 99 prosenttia säännöistä, mutta joskus se yksi prosentti voi ratkaista. Tässä olisi ollut sellaiseen katastrofiin kieltämättä sauma, kisoja Unkarissa seuraava Sarkkinen sanoi.

Valmentaja Ville Pasanen kuvattiin Rami Hietaniemen kanssa Herman Kare -turnauksessa Kouvolassa tammikuussa.

Sarkkinen ylisti vuonna 2006 nuorten MM-pronssia kreikkalais-roomalaisessa paininutta, aikuisissa kerran arvokisoihin yltänyttä Pasasta Ollin ”MM-kullan tuntemattomaksi suomalaissankariksi”.

– Titteli tuntuu ihan hyvältä, mutta suomalaisen painin eteen tässä kaikki painetaan pyyteettömästi töitä. Tämä on ollut upea vuosi suomalaiselle painille, Pasanen totesi.

Suomalaispainijat ovat toistaiseksi tänä vuonna saavuttaneet mm. Ollin EM- ja MM-kullan, Elias Kuosmasen EM-pronssin ja Arvi Savolaisen nuorten MM-kullan.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?