47 venäläisurheilijaa hävisi taistelunsa CASissa – ei asiaa talviolympiakisoihin - Muut lajit - Ilta-Sanomat

47 venäläisurheilijaa hävisi taistelunsa CASissa – ei asiaa talviolympiakisoihin

CAS on hylännyt venäläisurheilijoiden valituksen KOK:n päätöksestä olla kutsumatta heitä Pyeongchangin talviolympiakisoihin.

Huippuhiihtäjä Sergei Ustjugovia ei nähdä kilpailemassa Pyeongchangin talviolympiakisoissa.­

9.2.2018 5:10 | Päivitetty 9.2.2018 5:51

Urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin CAS tiedotti perjantaina hylänneensä kaksi venäläisten tekemää valitusta, jotka käsittelivät Kansainvälisen olympiakomitean KOK:n ratkaisua olla kutsumatta osaa venäläisurheilijoita Pyeongchangin talviolympiakisoihin.

6. helmikuuta rekisteröidyssä valituksessa oli mukana 32 venäläisurheilijaa ja 7. helmikuuta jätetyssä 15.

– Venäläisten urheilijoiden ja valmentajien tekemä valitus on hylätty, CASin pääsihteeri Matthieu Reeb sanoi Suomen aikaa varhain perjantaiaamuna pidetyssä lehdistötilaisuudessa.

CAS-käsittelyn hävinneet urheilijat:

1. käsittely:

Viktor Ahn – kaukalopikaluistelu, Sotshin kolminkertainen olympiavoittaja ja -pronssimitalisti Vladimir Grigorev – kaukalopikaluistelu, Sotshin olympiavoittaja ja -hopeamitalisti Anton Shipulin – ampumahiihto, Sotshin olympiavoittaja Jevgeni Garanitshev – ampumahiihto, Sotshin olympiapronssimitalisti Ruslan Murashov – pikaluistelu Ekaterina Shikhova – pikaluistelu, Sotshin olympiapronssimitalisti Sergei Ustjugov – maastohiihto, hallitseva kaksinkertainen maailmanmestari Ksenia Stolbova – taitoluistelu, Sotshin olympiavoittaja ja -hopeamitalisti Jekaterina Jurlova – ampumahiihto Maksim Tsvetkov – ampumahiihto, hallitseva maailmanmestari Irina Uslugina – ampumahiihto Julia Shokshueva – rattikelkkailu Darja Virolainen –ampumahiihto Dmitri Popov – skeleton Roman Koshelev – rattikelkkailu Mihail Naumenkov – jääkiekko Aleksei Bereglasov – jääkiekko Valeri Nitshushkin – jääkiekko Anton Belov – jääkiekko Sergei Plotnikov – jääkiekko Jevgenia Zaharova – kaukalopikaluistelu Ruslan Zaharov – kaukalopikaluistelu, Sotshin olympiavoittaja Anna Iurakova – pikaluistelu Aleksei Jesin – pikaluistelu Julia Skokova – pikaluistelu, Sotshin olympiapronssimitalisti Elizaveta Kazelina – pikaluistelu Sergei Griaztsov – pikaluistelu Ivan Bukin – taitoluistelu Denis Arapetjan – kaukalopikaluistelu Artem Kozlov – kaukalopikaluistelu Gleb Retivih – maastohiihto Aleksei Volkov – ampumahiihto, Sotshin olympiavoittaja

2. käsittely:

Aleksandr Legkov – maastohiihto, Sotshin olympiavoittaja Maksim Vilegzhanin – maastohiihto, Sotshin kolminkertainen olympiahopeamitalisti Jevgeni Belov – maastohiihto Aleksandr Bessmertnih – maastohiihto, Sotshin olympiahopeamitalisti Jevgenia Shapovalova – maastohiihto Natalia Matvejeva – maastohiihto, hallitseva MM-hopeamitalisti Aleksandr Tretjakov – skeleton, Sotshin olympiavoittaja Jelena Nikitina – skeleton, Sotshin olympiapronssimitalisti Maria Orlova – skeleton Olga Fatkulina – pikaluistelu Aleksandr Rumjantsev – pikaluistelu Artem Kuznetsov – pikaluistelu Tatjana Ivanova – ohjaskelkkailu Albert Demtshenko – ohjaskelkkailu, Sotshin olympiahopeamitalisti Sergei Tshudinov – skeleton

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?