Muut lajit

Tässä ovat lajiensa parhaina 2015 palkitut urheilijat

Julkaistu:

Urheilugaala
Urheilugaalan alla julkaistiin vuoden 2015 lajiensa parhaina palkitut urheilijat.

Lajien parhaina 2015 palkitut urheilijat:

Aerobic: Erika Rautiainen, Valkeakosken Koskenpojat

Alamäkiluistelu: Paavo Klintrup

Alppilajit: Marcus Sandell, Grankulla IFK Alpine

Amerikkalainen jalkapallo: Tyler Varga, Indianapolis Colts (USA)
Mainos (Teksti jatkuu alla)
Mainos päättyy

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat

Autourheilu: Jari-Matti Latvala

Biljardi: Petri Makkonen, Hyvinkään Biljardikerho

Curling: Oona Kauste

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues, Lahti

Freestyle: Jussi Penttala, Freestyleseura Moebius, pääkaupunkiseutu

Frisbeegolf: Seppo Paju, Frisbeegolfseura 7k, Turku

Futsal: Mikko Kytölä, Menegatti Metalli C5 (Italia)

Golf: Roope Kakko, Helsingin Golfklubi

Hiihtosuunnistus: Milka Reponen, Haapamäen Urheilijat

Hockey: Tommi Rantala, HC Kilppari, Turku

Ilmailu: Inka Tiitto, Polte Freefly Team

Jalkapallo: Roman Eremenko, TsSKA (Venäjä)

Jousiammunta: Timo Leskinen, Vaasan Diana

Judo: Emilia Kanerva, Kirkkonummen Judoseura

Jääkiekko: Teuvo Teräväinen, Chicago Blackhawks (USA)

Jääpallo: Janne Rintala, Västerås SK (Ruotsi)

Karate: Helena Kuusisto, Porin Shotokan

Kaukalopallo: Olli Holopainen, RB-Oulu

Keilailu: Osku Palermaa, Patteri, Helsinki

Koripallo: Petteri Koponen, Basketball Club Khimki (Venäjä)

Käsipallo: Teemu Tamminen, Riihimäen Cocks

Lentopallo: Olli-Pekka Ojansivu, Kokkolan Tiikerit

Lumilautailu: Roope Tonteri, Kouvola Snowboarders

Maastohiihto: Kerttu Niskanen, Vieremän Koitto

Melonta: Oona Vasko, Kangasalan Melojat

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

Moottoripyöräily: Eero Remes, Tuusulan Moottorikerho

Moottoriveneily: Sami Seliö, Mad-Croc Baba Racing Team

Mäkihyppy: Lauri Asikainen, Kuusamon Erä-Veikot

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Edis Tatli

Paini: Petra Olli, Lappajärven Veikot

Painonnosto: Anna Everi, Puntti-Karhut, Pori

Pesäpallo: Jani Komulainen, Sotkamon Jymy

Pikaluistelu: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat

Potkunyrkkeily: Hanne Lauslehto, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening

Pyöräily: Teppo Polvi

Pyöräsuunnistus: Marika Hara, Koovee

Pöytätennis: Benedek Olah, Seinäjoen Sisu

Ratsastus: Elmo Jankari, Siltakorpi-Jankari Eventing

Raviurheilu: Jorma Kontio

Ringette: Susanna Tapani, RNK Flyers, Raisio

Rullakiekko: Jimi Palanto, Pahalampi, Tampere

Salibandy: Eero Kosonen, Växjö Vipers (Ruotsi)

Soutu: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat

Squash: Olli Tuominen, Helsinki Squash Rackets Club

Sulkapallo: Ville Lång, Östersundom IF

Suunnistus: Merja Rantanen, Jämsän Retki-Veikot

Taekwondo: Frans Salmi, Budokwai Taekwondo, Turku

Taitoluistelu: Valtter Virtanen, Keravan Luistinseura

Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa - Taina Savikurki, Tanssiurheiluseura Blue & White, Helsinki

Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis, Helsinki

Thainyrkkeily: Laressa van Emden, Lahti Thaiboxing Club

Tikkaurheilu: Liisa Hautaniemi, Ilmajoen Tikkakerho

Triathlon: Kaisa Lehtonen, Triathlon Vantaa

Uimahypyt: Jouni Kallunki, Aurajoen Uinti, Turku

Uinti: Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani, FFG, Turku

Vesipallo: Sari Viljanen, Porin Sentterit

Voimanosto: Antti Savolainen, Team Nordic Thunder

Voimistelu: Tomi Tuuha, Voimisteluseura Helsinki

Yhdistetty: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura, Kuopio

Yleisurheilu: Tero Pitkämäki, Seinäjoen Seudun Urheilijat

TARJOUS: Urheilulehti puoleksi vuodeksi

49,00 €/6 kk * (norm. 87 €)

Tilaa »
  • Painettu Urheilulehti viikoittain kotiin kannettuna
  • Kaikki tilausjakson aikana ilmestyvät kausioppaat, mm. Veikkausliiga

* Määräaikainen 6 kk:n tilaus, joka ei jatku automaattisesti.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt