Muut lajit

Katso komea lista – Urheilugaalan kaikki palkitut

Julkaistu:

Urheilugaala
Iivo Niskanen lähti Urheilugaalasta kotiin peräti kolmen palkinnon kanssa.
Vuoden urheilija: Iivo Niskanen ja Sami Jauhojärvi, maastohiihto 4633 pistettä (269 ykkössijaa).

Muut ääniä saaneet: 2) Antti Ruuskanen, yleisurheilu 4075 (67), 3) Kaisa Mäkäräinen, ampumahiihto 3891 (86), 4) Mikko Ilonen, golf 3431 (119), 5) Enni Rukajärvi, lumilautailu 2076 (3), 6) Aino-Kaisa Saarinen ja Kerttu Niskanen, maastohiihto 1795, 7) Teemu Selänne, jääkiekko 1363 (19), 8) Tuukka Rask, jääkiekko 1186 (2), 9) Valtteri Bottas, autourheilu 1080 (4), 10) Tero Pitkämäki, yleisurheilu 977 (1).

Vuoden valmentaja: Tuomas Sammelvuo, lentopallo 196 ääntä.

Muut ääniä saaneet: 2) Karri Kivi, jääkiekko 108, 3) Erkka Westerlund, jääkiekko 91, 4) Mika Lehkosuo, jalkapallo 64, 5) Henrik Dettmann, koripallo 52, 6) Reijo Jylhä, maastohiihto 47, 7) Aki Parviainen, yleisurheilu 25, 8) Lauri Marjamäki, jääkiekko 9, 9) Timo Rauhala, golf 7, 10) Magnar Dalen, maastohiihto 6.

Vuoden joukkue: Lentopallon miesten maajoukkue 197 ääntä.

Muut ääniä saaneet: 2) Jääkiekon miesten maajoukkue 181, 3) Maastohiihdon naisten 4x5 km:n viestijoukkue (Anne Kyllönen, Kerttu Niskanen, Aino-Kaisa Saarinen, Krista Lähteenmäki) 80, 4) Helsingin Jalkapalloklubi 62, 5) Koripallon miesten maajoukkue 31, 6) Jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kultajoukkue 14, 7) Pesäpallon Suomen mestari Sotkamon Jymy 12, 8) Golfin naisamatöörien maajoukkue (Matilda Castren, Karina Kukkonen, Sanna Nuutinen, Emily Penttilä, Oona Vartiainen, Marika Voss) 9, 9) Lentopallon naisten Suomen mestari LP Viesti Salo 7 ja Taitoluistelun muodostelmaluistelun maailmanmestari Marigold IceUnity (Helsingin Luistelijat) 7.

Vuoden nuori urheilija: Amanda Kotaja, yleisurheilu.

Reilu peli: Olli-Pekka Karjalainen.

Urheiluoikeuden yhdistyksen erikoispalkinto: Heikki Halila ja Lauri Tarasti.

Urheilujournalismi: Jarmo Färdig Helsingin Sanomat.

Urheilukulttuuriteko: Teemu-kirja, Ari Mennander.

Suomen urheilun lähettiläät: Marie Lundmark, mittava ura taitoluistelun parissa, Timo Nuotio, ansiokas työ telinevoimistelun parissa.

Urheilumarkkinointiteko: Helsingin Jalkapalloklubi HJK.

KOK:n erikoispalkinto, IOC Trophy: Varalan urheiluopisto.

Läpimurto: Iivo Niskanen, maastohiihto.

Esikuva: Ari-Pekka Liukkonen, uinti.

Urheilu-ura: Jere Lehtinen, jääkiekko, Ville Peltonen, jääkiekko, Tommi Evilä, yleisurheilu, Tanja Poutiainen, alppihiihto, Katja Saarinen, alppihiihto.

Vuoden urheiluseura: Joutsenon Kullervo.

Taustavoima: Leena Huovinen, kisapappi.

Urheilun hyväntekijä: Kansainvälisen yleisurheiluliiton Athletics for a Better World -ohjelma, joka luovuttaa stipendin Frank Fredericksin säätiön hankkeelle.

Suomen urheilun Hall of Fame -valinnat: Timo Mäkinen, autourheilu, Robert Petersen, koripallo, Pertti Ukkola, paini.

Elämänura: Peter Tallberg.

Paavo Nurmi -palkinto työstä liikunnan lisäämiseksi: Mikkelin kaupunki, liikuntakuukauden toteuttaminen.

Periksi ei anneta -palkinto: Rami Hietaniemi, paini.

Sykähdyttävin urheiluhetki -yleisöäänestys: Iivo Niskasen ja Sami Jauhojärven hiihdon pariviestin olympiakullan ratkeaminen loppukiritaistelussa.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt