Latvia shokeerasi Ruotsin torstaina jääkiekon MM-kisoissa. Kotiyleisön edessä Riiassa pelannut yllättäjä lähetti Tre Kronorin laulukuoroon 3–1-voitolla.
Latvian kiekkohistorian ensimmäisen MM-välieräpaikan tuonut puolivälierävoitto aloitti villit kansanjuhlat pääkaupunki Riian kaduilla.
Sadat ihmiset kokoontuivat ilakoimaan Ruotsin suurlähetystön eteen.
Latvian parlamentissa työskentelevä Selma Levrence julkaisi Twitter-tilillään kuvia ja videoita kansanjuhlasta.
Juhlijat hurrasivat ja tanssivat ruotsalaisyhtye ABBAn legendaarisen, vuonna 1980 levytetyn Winner Takes It All -kappaleen tahtiin.
Toisella videolla juhlabiisinä toimi Käärijän Cha Cha Cha.
– Voittajat soittavat voittolauluja, Levrence kirjoitti videon saatesanoiksi.
Levrencen jakamassa kuvassa oli läjä kukkakimppuja ja päällä muovitaskuun ujutettu viesti, jossa ruotsalaisia kiiteltiin hyvästä pelistä ruotsin kielellä.
Twiittaja tosin huomautti, että latvialaisilla on tapana viedä kukkia sen maan suurlähetystön eteen, jonka maa on kiekkopelissä voittanut.
Ruotsalaismediassa latvialaisten voitonjuhlia ei nähty aivan yhtä ruusuisesti.
– Latvia pilkkaa Tre Kronoria, Aftonbladetin otsikossa linjattiin.
Latvia kohtaa lauantaina Tampereella pelattavassa välierässä Leijonat pudottaneen Kanadan. Ottelun voittaja saa finaalivastustajakseen joko Saksan tai Yhdysvallat.